22.11.2014 Views

udhezues historia 6-7-8.indd - Albas

udhezues historia 6-7-8.indd - Albas

udhezues historia 6-7-8.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Libër mësuesi për tekstin “Historia 6-7-8”<br />

?<br />

?<br />

?<br />

?<br />

Mësimi 15<br />

Tema: Qytetërimi i Kretës dhe i Mikenës<br />

Evokimi<br />

Metoda ERR Metoda e teknika Koha<br />

Realizimi i kuptimit<br />

Reflektimi<br />

Stuhi mendimesh<br />

Punë në grupe<br />

Turi i galerisë<br />

kryeqytet Athina<br />

KREU V<br />

GREQIA E VJETËR<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

• Të tregojë elementet e kulturës minoike.<br />

• Të renditë popujt që populluan Greqinë.<br />

• Të përshkruajë elementet e kulturës mikenase.<br />

• Të krahasojë kulturën minoike me atë mikenase.<br />

Mjetet: teksti, hartë, figura të marra nga interneti, Fletoria e punës.<br />

Koncepte kryesore: Knos, Minos, labirint, kultura minoike, dyndja e fiseve, popullsi helene,<br />

Helodë, Greqi, jonët, dorët, akejtë, Homeri, “Iliada”, “Odisea”, Kali i Drunjtë, kultura mikenase, dyndja dore,<br />

kultura e parë evropiane.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi: Stuhi mendimesh.<br />

Mësuesi/ja shkruan në dërrasën e zezë fjalën Greqia dhe pret sugjerime nga nxënësit. Mësuesi/ja kërkon<br />

nga ata të thonë çdo gjë që ka lidhje me këtë shtet.<br />

dete të bukura<br />

kam bërë pushimet<br />

fqinj me Shqipërinë<br />

Greqia<br />

vend shumë i bukur<br />

lufta e Trojës<br />

fruta të mira<br />

Realizimi i kuptimit: Punë në grupe.<br />

Mësuesi/ja e ndan klasën në katër grupe me nga 4-5 nxënës. Ai/ajo urdhëron nxënësit të numërojnë nga<br />

1-5. Pasi klasa mbaron, mësuesi/ja urdhëron të gjithë njëshat të mblidhen bashkë, të njëjtën gjë bën edhe<br />

për dyshat e deri te pesat. Pasi e ndan klasën në grupe, cakton detyrat. Meqenëse i gjithë kapitulli flet<br />

për Greqinë, mësuesi/ja mund të krijojë dhe një arkiv me punët e nxënësve.<br />

Grupi I.<br />

Mësuesi/ja i jep grupit të parë një detyrë të caktuar, atë e shoqëron dhe me figurat përkatëse.<br />

36

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!