Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Libër mësuesi për tekstin “Historia 6-7-8”<br />
PO<br />
A mund të zbatohen këto ligje<br />
në kohën e sotme?<br />
JO<br />
Përfundimi: _______________________________________________________<br />
Pra, pyetja duhet të jetë e hapur, në mënyrë që përgjigjja të fillojë me Po ose Jo.<br />
?<br />
Detyrë shtëpie. Ushtrimet 4, 5, 7, 10 në faqen 17, te Fletorja e punës.<br />
?<br />
?<br />
?<br />
?<br />
Mësimi 13<br />
Tema: Mbretëria persiane (Irani i sotëm)<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />
• Të tregojë territoret në të cilat lindi mbretëria perse.<br />
• Të listojë veçoritë e shoqërisë dhe kulturës persiane.<br />
• Të analizojë reformat e Darit.<br />
Mjetet:<br />
teksti, hartë.<br />
Koncepte kryesore: medët, persët, Ormuzi (Perëndia e së Mirës), Arimani (Perëndia e së Keqes),<br />
Zarathustra, Avesta (lexim), Perandoria I në botë, sistemi rrugor, “sytë dhe veshët” e Darit.<br />
Evokimi<br />
Metoda ERR Metoda e teknika Koha<br />
Realizimi i kuptimit<br />
Reflektimi<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Shpjegim, rrjet diskutimi<br />
Shkrim i lirë<br />
Rrjeta e merimangës<br />
Evokimi: Shpjegim, rrjet diskutimi.<br />
Nisur nga veçoritë e mësimit, mësuesi/ja shpjegon se sot do të flasim për një mbretëri, e cila ndryshe nga<br />
qytetërimet e tjera, nuk lindi dhe nuk u zhvillua rreth ndonjë lugine lumore. Kjo është mbretëria persiane.<br />
Në këtë fazë mund të realizohet edhe rrjeti i diskutimit:<br />
PO<br />
JO<br />
A mund të ketë pasur ndonjë qytetërim që<br />
nuk ka lindur rreth ndonjë lugine lumore?<br />
Përfundimi: _______________________________________________________<br />
Realizimi i kuptimit: Shkrim i lirë.<br />
Mësuesi/ja urdhëron nxënësit të lexojnë mësimin, ndërkohë e ndan tabelën në pesë shtylla dhe kërkon<br />
nga nxënësit që të bëjnë të njëjtën gjë në fletoret e tyre. Më tej, ai/ajo plotëson tabelën.<br />
32