Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Libër mësuesi për tekstin “Historia 6-7-8”<br />
?<br />
?<br />
?<br />
?<br />
Mësimi 12<br />
Tema: Lindja, lulëzimi dhe rënia e mbretërisë së Babilonisë<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />
• Të identifikojë shtetet që lindën në Mesopotami.<br />
• Të renditë veçoritë e jetës në Babiloni (besim, shkencë, organizata shoqërore).<br />
• Të analizojë përmbajtjen e Kodit të Hamurabit.<br />
Mjetet: hartë, figura të kopshteve të varura të Semiramidës, figura mbi ligjet e Hamurabit.<br />
Koncepte kryesore: Hamurabi, kod, Sumeri, Urë, Niniva, Asiri, Asamble, besim politeist, Marduk,<br />
kuneiform.<br />
Evokimi<br />
Metoda ERR Metoda e teknika Koha<br />
Realizimi i kuptimit<br />
Reflektimi<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Stuhi mendimesh<br />
Tryeza e rrumbullakët<br />
Rrjeti i diskutimit<br />
Evokimi: Stuhi mendimesh.<br />
Mësuesi/ja shkruan në dërrasën e zezë emrat e dy lumenjve, Tigër e Eufrat dhe u kërkon nxënësve të<br />
thonë ide që lidhen me këta emra:<br />
lulëzoi qytetërimi babilonas<br />
ndërtuan qytete<br />
Tigër dhe Eufrat<br />
Babiloni<br />
u zhvillua tregtia<br />
u zhvillua bujqësia<br />
u zhvillua zejtaria<br />
Realizimi i kuptimit: Tryeza e rrumbullakët.<br />
Mësuesi/ja e ndan klasën në grupe, kështu ai/ajo u thotë nxënësve të numërojnë nga 1-5, pasi e gjithë<br />
klasa e bën këtë, mësuesi/ja udhëzon njëshat të mblidhen bashkë, të njëjtën gjë bën për dyshat e deri te<br />
pesat (sigurisht, që një gjë e tillë do të krijojë pak zhurmë në klasë), por kjo do të ndihmojë që nxënësit<br />
të ndërveprojnë me nxënës të niveleve të ndryshme në klasë.<br />
Kjo metodë kërkon një letër, ku nxënësi shkruan një fjali ose ide të rëndësishme mbi mësimin.<br />
Grupi I. Tiparet e shoqërisë në Mesopotami<br />
Grupi II. Lulëzimi i mbretërisë së Babilonisë<br />
Grupi III. Mbretëria e Asirisë<br />
Grupi IV. Besimi<br />
Grupi V. Kultura<br />
30