22.11.2014 Views

udhezues historia 6-7-8.indd - Albas

udhezues historia 6-7-8.indd - Albas

udhezues historia 6-7-8.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër mësuesi për tekstin “Historia 6-7-8”<br />

Pasi mësuesi/ja plotëson skemën, kontrollon nëse nxënësit e kanë mbaruar.<br />

Reflektimi: Diskutim.<br />

Hapi I. Mësuesi/ja diskuton me nxënësit kolonitë e krijuara në territoret shqiptare. Ai/ajo bisedon me<br />

nxënësit (të cilët e kanë vizituar) dhe kërkon që kujtimet e tyre t’ua tregojnë dhe shokëve të klasës.<br />

Hapi II. Diskutohet me nxënësit shprehja: “Grekët qëndronin si bretkosat në brigjet e një pellgu”.<br />

Detyrë shtëpie. Ushtrimet 1, 3, 4 në faqet 25-26, te Fletorja e punës.<br />

?<br />

?<br />

?<br />

?<br />

?<br />

Mësimi 17<br />

Tema: Athina dhe Sparta, qytete rivale<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

• Të tregojë organizimin e qytet-shteteve të Athinës dhe Spartës.<br />

• Të arsyetojë rëndësinë e reformave të Solonit dhe Klistenit.<br />

• Të krahasojë dy sistemet qeverisëse të Athinës dhe Spartës.<br />

Mjetet: teksti, figura, harta, Fletorja e punës.<br />

Koncepte kryesore: të lirë, skllevër, aristokrat, demos, monarki, republikë, arhondët, republikë<br />

ushtarake, republikë demokratike, republikë oligarkike, iliotë.<br />

Metoda ERR Metoda e teknika Koha<br />

Evokimi<br />

Bashkëbisedim<br />

Realizimi i kuptimit Konkretizimi i njohurive të<br />

nxënësve me hartën<br />

Reflektimi<br />

Rrjeti i diskutimit<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi: Bashkëbisedim.<br />

Mësuesi/ja bën një paralelizëm të organizimit të shoqërisë në kohën tonë dhe sistemit qeverisës së<br />

vendit.<br />

Mësuesi/ja u drejton nxënësve pyetjet:<br />

- Si zgjidhen funksionarët e lartë të shtetit (për shembull: deputetët, kryeministri etj.)?<br />

- A kishte drejtues në antikitet, nëse po, si zgjidheshin ata?<br />

Realizimi i kuptimit: Konkretizimi i njohurive të nxënësve me hartën.<br />

Nisur nga volumi i madh i informacionit, mësuesi/ja e ndan klasën në dy pjesë.<br />

Nxënësit lexojnë mësimin për 10-15 minuta, ndërkohë mësuesi/ja bën gati skemat për realizimin e tij.<br />

Ai/ajo realizon çdo etapë të mësimit mbi bazën e katër skemave.<br />

Reflektimi: Rrjeti i diskutimit.<br />

Mësuesi/ja pas shpjegimit të mësimit u drejton pyetje nxënësve:<br />

40

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!