22.11.2014 Views

udhezues historia 6-7-8.indd - Albas

udhezues historia 6-7-8.indd - Albas

udhezues historia 6-7-8.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër mësuesi për tekstin “Historia 6-7-8”<br />

?<br />

?<br />

?<br />

?<br />

Mësimi 9<br />

Tema: Kina në mijëvjeçarin IV – III pr.k.<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

• Të tregojë veçoritë e Kinës së lashtë.<br />

• Të renditë veprimtaritë kryesore të kinezëve të lashtë.<br />

Mjetet:<br />

Evokimi<br />

Metoda ERR Metoda e teknika Koha<br />

Realizimi i kuptimit<br />

Reflektimi<br />

teksti, harta.<br />

Koncepte kryesore: izolim, mëndafsh, oriz.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

(Kuic) Quiz<br />

Punë në grup<br />

Punë individuale<br />

Evokimi: Quiz.<br />

Nisur nga fakti që mësimi në fjalë është në vija të përgjithshme si mësimi i kaluar mësuesi/ja si evokim<br />

mund të bëjë një quiz për gjetjen e mësimit të ditës ose mund t`u kërkojë nxënësve të sjellin kuriozitete rreth<br />

Kinës, si p.sh.:<br />

- Muri i Madh kinez<br />

- Lojërat olimpike<br />

- Ariu Panda<br />

Ky quiz mund të realizohet edhe me figura.<br />

Mësuesi/ja u kërkon nxënësve t’i lexojnë përpara klasës këto informacione.<br />

Në rast se dëshiron të bëjë një quiz:<br />

Mësuesi/ja vizaton në dërrasën e zezë rrathët olimpikë dhe drejton pyetjen:<br />

- Çfarë iu kujtojnë këta rrathë? (Lojërat olimpike.)<br />

- Ku u zhvilluan lojërat e fundit olimpike? (Në Kinë.)<br />

- Ku rritet ariu Panda? (Në Kinë.)<br />

- Cili vend ka popullsinë më të madhe në botë? (Kina.)<br />

Mësuesi/ja organizon marrëdhëniet pyetje-përgjigje deri sa nxënësit ta gjejnë që mësimi i ditës ka të bëjë<br />

me Kinën.<br />

Realizimi i kuptimit: Punë në grup.<br />

Mësuesi/ja e ndan klasën në tri grupe, kjo për faktin se mësimi në përmbajtje është i njëjtë me atë të<br />

mësimeve paraardhëse.<br />

Grupi I. Pozita gjeografike.<br />

Grupi II. Veprimtaritë kryesore.<br />

Grupi III. Lloji i ndërtesave.<br />

24

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!