600. SKÅLFAT<br />
Kina, 1800-tal, underglasyrblått, D. 39<br />
cm<br />
utrop 2000<br />
601. TEKANNA<br />
Kina, 1800-tal, fammile-rose färger, H.<br />
17 cm<br />
utrop 800<br />
602. LAMPFOT<br />
Kina, dekor med blommor mot gul<br />
botten, H. 32 cm<br />
utrop 800<br />
603. FAT<br />
fajans, Stig Lindberg, Gustavsbergs<br />
Studio, L. 31 cm<br />
utrop 1000<br />
604. FAT<br />
Studio, lövformad, L. 31 cm<br />
utrop 1500<br />
605. VINGLAS<br />
2 st, omkring 1800, omvikt kant, ben<br />
med väder, H. 14,5-15,5 cm<br />
utrop 2000<br />
606. SKULPTUR<br />
Helge W. Högbom, “Leda och<br />
svanen”, patinerad brons, signerad<br />
HW Högbom, stämplad AB Malmö<br />
bruksmuseum, H. 30 cm<br />
utrop 1800<br />
607. SKULPTUR<br />
Helge W. Högbom, patinerad brons,<br />
flickansikte, signerad Högbom, H. 19<br />
cm (ink. sockel)<br />
utrop 800<br />
608. FLASKOR<br />
2 st, 1700-tal, mossgrönt glas, mindre<br />
flaska m nagg, H. 16,5-26 cm<br />
utrop 1500<br />
609. VASER<br />
2 st, Karneval, Stig Lindberg,<br />
Gustavsberg studio, en vas med<br />
nagg, H. 32,5 cm<br />
utrop 2000<br />
610. VAS OCH VÄGGTAVLA<br />
Karneval, Stig Lindberg,<br />
Gustavsbergs studio, tavla med<br />
dedikation <strong>på</strong> baksidan, L. 24-25 cm<br />
utrop 2500<br />
611. ALLMOGE<br />
3 delar, laggkärl stämplad IBS,<br />
svepask daterad 1797, sovelfat,<br />
skador L. 28-35 cm<br />
utrop 1500<br />
603.<br />
600.<br />
606. 607.<br />
609.<br />
45<br />
608.<br />
601.<br />
610.<br />
611.<br />
605.<br />
604.<br />
602.