22.12.2012 Views

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

600. SKÅLFAT<br />

Kina, 1800-tal, underglasyrblått, D. 39<br />

cm<br />

utrop 2000<br />

601. TEKANNA<br />

Kina, 1800-tal, fammile-rose färger, H.<br />

17 cm<br />

utrop 800<br />

602. LAMPFOT<br />

Kina, dekor med blommor mot gul<br />

botten, H. 32 cm<br />

utrop 800<br />

603. FAT<br />

fajans, Stig Lindberg, Gustavsbergs<br />

Studio, L. 31 cm<br />

utrop 1000<br />

604. FAT<br />

Studio, lövformad, L. 31 cm<br />

utrop 1500<br />

605. VINGLAS<br />

2 st, omkring 1800, omvikt kant, ben<br />

med väder, H. 14,5-15,5 cm<br />

utrop 2000<br />

606. SKULPTUR<br />

Helge W. Högbom, “Leda och<br />

svanen”, patinerad brons, signerad<br />

HW Högbom, stämplad AB Malmö<br />

bruksmuseum, H. 30 cm<br />

utrop 1800<br />

607. SKULPTUR<br />

Helge W. Högbom, patinerad brons,<br />

flickansikte, signerad Högbom, H. 19<br />

cm (ink. sockel)<br />

utrop 800<br />

608. FLASKOR<br />

2 st, 1700-tal, mossgrönt glas, mindre<br />

flaska m nagg, H. 16,5-26 cm<br />

utrop 1500<br />

609. VASER<br />

2 st, Karneval, Stig Lindberg,<br />

Gustavsberg studio, en vas med<br />

nagg, H. 32,5 cm<br />

utrop 2000<br />

610. VAS OCH VÄGGTAVLA<br />

Karneval, Stig Lindberg,<br />

Gustavsbergs studio, tavla med<br />

dedikation <strong>på</strong> baksidan, L. 24-25 cm<br />

utrop 2500<br />

611. ALLMOGE<br />

3 delar, laggkärl stämplad IBS,<br />

svepask daterad 1797, sovelfat,<br />

skador L. 28-35 cm<br />

utrop 1500<br />

603.<br />

600.<br />

606. 607.<br />

609.<br />

45<br />

608.<br />

601.<br />

610.<br />

611.<br />

605.<br />

604.<br />

602.