649. SKÅL<br />
Kina, blom och bladdekor i grönt och<br />
järnrött, nagg <strong>på</strong> undersidan, D. 25<br />
cm<br />
utrop 5000<br />
650. SKÅL<br />
Lansetti, Kaj Franck, Nuutajärvi,<br />
Notsjö, Finland, signerad K. Franck<br />
Nuutajärvi Notsjö -60, L. 39 cm<br />
utrop 5000<br />
651. BOKSTÖD<br />
1 par, brons och mahogny, sannolikt<br />
England, i form av hästhuvuden, H. 21<br />
cm<br />
utrop 1500<br />
652. BORDSPENDYL<br />
Frankrike, sent 1800-tal, förgylld,<br />
skador <strong>på</strong> urtavla, en porslinsplatta<br />
saknas, L. 48 cm<br />
utrop 2000<br />
653. BORDSPENDYL<br />
Louis XVI stil, 1800-tal, förgylld,<br />
emaljerad urtavla, dekor med infällda<br />
porslinsplattor, förgylld träsockel,<br />
backstycke saknas, lagning, H. 48 cm<br />
(ink.sockel)<br />
utrop 3000<br />
654. VAS<br />
fajans, 1700/1800-tal, blåvit dekor,<br />
nött halsmynning och fotring, H. 40<br />
cm<br />
utrop 1200<br />
655. TRÄDGÅRDSURNA<br />
med hänklar, gjutjärn, dekor med<br />
maskaroner, H. 29 cm<br />
utrop 1000<br />
656. TRÄDGÅRDSURNA<br />
gjutjärn,1930-tal, H. 34,5 cm<br />
utrop 1500<br />
657. BÖCKER<br />
7 band, Sveriges bebyggelse,<br />
landsbyggden, Östergötland<br />
utrop 3000<br />
658. BONAD<br />
märkt EBD anno 1814, inramad,<br />
55x107 cm<br />
utrop 1500<br />
659. BONADSMÅLNINGAR<br />
2 st, Sunnerboskolan, bemålat<br />
papper, en daterad 1858, sakralt<br />
motiv och bröllopsscen, skador och<br />
lagningar, 50x185 cm resp. 50x260<br />
cm<br />
utrop 3000<br />
660. YTTERFODER<br />
tidigt 1900-tal, Snäcka, Rörstrand,<br />
smärre krackelerad, H. 20 cm<br />
utrop 1500<br />
659.<br />
653.<br />
649.<br />
49<br />
651.<br />
656.<br />
658.<br />
654.<br />
657.<br />
650.<br />
655.<br />
660.<br />
652.