22.12.2012 Views

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

649. SKÅL<br />

Kina, blom och bladdekor i grönt och<br />

järnrött, nagg <strong>på</strong> undersidan, D. 25<br />

cm<br />

utrop 5000<br />

650. SKÅL<br />

Lansetti, Kaj Franck, Nuutajärvi,<br />

Notsjö, Finland, signerad K. Franck<br />

Nuutajärvi Notsjö -60, L. 39 cm<br />

utrop 5000<br />

651. BOKSTÖD<br />

1 par, brons och mahogny, sannolikt<br />

England, i form av hästhuvuden, H. 21<br />

cm<br />

utrop 1500<br />

652. BORDSPENDYL<br />

Frankrike, sent 1800-tal, förgylld,<br />

skador <strong>på</strong> urtavla, en porslinsplatta<br />

saknas, L. 48 cm<br />

utrop 2000<br />

653. BORDSPENDYL<br />

Louis XVI stil, 1800-tal, förgylld,<br />

emaljerad urtavla, dekor med infällda<br />

porslinsplattor, förgylld träsockel,<br />

backstycke saknas, lagning, H. 48 cm<br />

(ink.sockel)<br />

utrop 3000<br />

654. VAS<br />

fajans, 1700/1800-tal, blåvit dekor,<br />

nött halsmynning och fotring, H. 40<br />

cm<br />

utrop 1200<br />

655. TRÄDGÅRDSURNA<br />

med hänklar, gjutjärn, dekor med<br />

maskaroner, H. 29 cm<br />

utrop 1000<br />

656. TRÄDGÅRDSURNA<br />

gjutjärn,1930-tal, H. 34,5 cm<br />

utrop 1500<br />

657. BÖCKER<br />

7 band, Sveriges bebyggelse,<br />

landsbyggden, Östergötland<br />

utrop 3000<br />

658. BONAD<br />

märkt EBD anno 1814, inramad,<br />

55x107 cm<br />

utrop 1500<br />

659. BONADSMÅLNINGAR<br />

2 st, Sunnerboskolan, bemålat<br />

papper, en daterad 1858, sakralt<br />

motiv och bröllopsscen, skador och<br />

lagningar, 50x185 cm resp. 50x260<br />

cm<br />

utrop 3000<br />

660. YTTERFODER<br />

tidigt 1900-tal, Snäcka, Rörstrand,<br />

smärre krackelerad, H. 20 cm<br />

utrop 1500<br />

659.<br />

653.<br />

649.<br />

49<br />

651.<br />

656.<br />

658.<br />

654.<br />

657.<br />

650.<br />

655.<br />

660.<br />

652.