22.12.2012 Views

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

621.<br />

614.<br />

616.<br />

613.<br />

619.<br />

623.<br />

612.<br />

615.<br />

617.<br />

618.<br />

620.<br />

622.<br />

46<br />

612. FARTYGSMODELL<br />

1900-tal, skador, L. 54 cm<br />

utrop 1000<br />

613. CHARTA ÖFVER<br />

STOCKHOLMS HÖFDINGDÖME<br />

C.P. Hällström 1802. Utgifwen af<br />

Friherre S.G. Hermelin, renoverad af<br />

S. Anderson 1811, fläckar, 91,5x60 cm<br />

utrop 1000<br />

614. CHARTA ÖFVER<br />

ÖSTERGÖTHLAND ELLER<br />

LINKÖPINGS HÖFDINGEDÖME<br />

Utgifwen år 1779 af Nils Marelius,<br />

59x51 cm<br />

utrop 1000<br />

615. ANTIKA GRAFISKA BLAD<br />

2 st, krigsstrategier, “Slaget vid<br />

Ölands södra udde, 26 juli 1789”,<br />

44x68 cm, samt “Slaget vid<br />

Svensksund, 24 augusti, 1789”, 91x57<br />

cm, proveniens: familjen Grill<br />

utrop 1800<br />

616. LJUSSTAKAR<br />

1 par, mässing, 1800-tal, barockstil,<br />

ägarmonogram, H. 12 cm, proveniens<br />

Herseberga Herrgård, Norsholm<br />

utrop 1000<br />

617. LJUSSTAKAR<br />

1 par, tenn, Johan Kruth, Norrköping<br />

1821, lagningar och bucklor, graverat<br />

ägarmonogram, H. 19 cm, proveniens<br />

utrop 1500<br />

618. SKÅL<br />

signerad Kosta Wärff. D. 44 cm<br />

utrop 1000<br />

619. FIRMA SVENSKT TENN<br />

13 delar, bricka och underlägg,<br />

Tulpan, Josef Frank, slitage<br />

utrop 800<br />

620. LJUSSTAKAR<br />

1 par, Meissen, rokokostil, H. 26 cm<br />

utrop 2000<br />

621. VAS<br />

Savoy, Alvar Aalto, Iittala, Finland,<br />

signerad Alvar Aalto 3031, H. 29,5 cm<br />

utrop 8000<br />

622. SKULPTUR<br />

Hans Guradze, Tyskland, omkring<br />

1900, jockey <strong>på</strong> häst, patinerad brons,<br />

H. 52 cm<br />

utrop 10000<br />

623. ESKIMO ART<br />

4 skulpturer, soapstone, signerade<br />

bl.a. Markossie Ann, 2 st grafiska blad<br />

signerade Nanogak och Ivanogak, L.<br />

9-30 cm<br />

utrop 3000