621.<br />
614.<br />
616.<br />
613.<br />
619.<br />
623.<br />
612.<br />
615.<br />
617.<br />
618.<br />
620.<br />
622.<br />
46<br />
612. FARTYGSMODELL<br />
1900-tal, skador, L. 54 cm<br />
utrop 1000<br />
613. CHARTA ÖFVER<br />
STOCKHOLMS HÖFDINGDÖME<br />
C.P. Hällström 1802. Utgifwen af<br />
Friherre S.G. Hermelin, renoverad af<br />
S. Anderson 1811, fläckar, 91,5x60 cm<br />
utrop 1000<br />
614. CHARTA ÖFVER<br />
ÖSTERGÖTHLAND ELLER<br />
LINKÖPINGS HÖFDINGEDÖME<br />
Utgifwen år 1779 af Nils Marelius,<br />
59x51 cm<br />
utrop 1000<br />
615. ANTIKA GRAFISKA BLAD<br />
2 st, krigsstrategier, “Slaget vid<br />
Ölands södra udde, 26 juli 1789”,<br />
44x68 cm, samt “Slaget vid<br />
Svensksund, 24 augusti, 1789”, 91x57<br />
cm, proveniens: familjen Grill<br />
utrop 1800<br />
616. LJUSSTAKAR<br />
1 par, mässing, 1800-tal, barockstil,<br />
ägarmonogram, H. 12 cm, proveniens<br />
Herseberga Herrgård, Norsholm<br />
utrop 1000<br />
617. LJUSSTAKAR<br />
1 par, tenn, Johan Kruth, Norrköping<br />
1821, lagningar och bucklor, graverat<br />
ägarmonogram, H. 19 cm, proveniens<br />
utrop 1500<br />
618. SKÅL<br />
signerad Kosta Wärff. D. 44 cm<br />
utrop 1000<br />
619. FIRMA SVENSKT TENN<br />
13 delar, bricka och underlägg,<br />
Tulpan, Josef Frank, slitage<br />
utrop 800<br />
620. LJUSSTAKAR<br />
1 par, Meissen, rokokostil, H. 26 cm<br />
utrop 2000<br />
621. VAS<br />
Savoy, Alvar Aalto, Iittala, Finland,<br />
signerad Alvar Aalto 3031, H. 29,5 cm<br />
utrop 8000<br />
622. SKULPTUR<br />
Hans Guradze, Tyskland, omkring<br />
1900, jockey <strong>på</strong> häst, patinerad brons,<br />
H. 52 cm<br />
utrop 10000<br />
623. ESKIMO ART<br />
4 skulpturer, soapstone, signerade<br />
bl.a. Markossie Ann, 2 st grafiska blad<br />
signerade Nanogak och Ivanogak, L.<br />
9-30 cm<br />
utrop 3000