860. DRYCKESKANNA<br />
silver, EO Möller, Malmö 1898,<br />
fornnordisk stil, rakt corpus <strong>på</strong> 3<br />
kulfötter, locket med infällt mynt av<br />
Gustav II Adolf, graverad dedikation,<br />
H. 19 cm, vikt 1005g, proveniens<br />
Tullbevakningsinspektören och<br />
Riddaren Herr J. Boman Persson<br />
utrop 4000<br />
861. LJUSSTAKAR<br />
1 par, silver, GAB, Stockhom 1957, ej<br />
stoppning, H. 21 cm, vikt 606g<br />
utrop 1500<br />
862. SKEDAR<br />
2 st, silver, matsked, Olof H Bergström,<br />
Uppsala 1819, graverat<br />
ägarmonogram, dopsked, Erik Ericson,<br />
Uppsala 1799, vikt 132g<br />
utrop 1200<br />
863. VASER<br />
1 par, silver, Alexander Clark Co.Ltd,<br />
England 1919, H. 20,5 cm, vikt 334g<br />
utrop 1500<br />
864. TEKANNA<br />
silver, Christofle, Frankrike, 1930/40tal,<br />
svärtat trähandtag, spricka i<br />
handtag, H. 17 cm, vikt 765g<br />
utrop 3000<br />
865. BÄGARE<br />
silver, Nils Orstedt, Norrköping 1749,<br />
räfflad fot, lambrequinbård, senare<br />
graverad inskription, H. 15 cm, vikt 224<br />
gram<br />
utrop 5000<br />
866. KAFFESERVIS<br />
3 del, silver, stämplad THP, Norrköping<br />
1931, kaffekanna med 2 bucklor, H. 9-<br />
19 cm, vikt 974 gram<br />
utrop 2500<br />
867. SOCKERSTRÖARE<br />
silver, Johan Leffler, Falun 1776,<br />
svärtat handdtag med benknopp,<br />
sprickor i handtagets avslutning, L. 23<br />
cm<br />
utrop 800<br />
868. LJUSSTAKAR<br />
1 par, silver, rokokostil, GAB,<br />
Stockholm 1960-61, H. 19 cm<br />
utrop 1000<br />
869. BÄGARE<br />
silver, GAB, Stockholm 1955, H. 20,5<br />
cm, vikt 300g<br />
utrop 1000<br />
870. SUPKALK<br />
silver, Erik Albrecht Körsner, Falun<br />
1800, graverad dekor, invädig<br />
förgyllning, H. 11 cm<br />
utrop 1000<br />
862.<br />
860. 861.<br />
63<br />
864.<br />
866.<br />
863.<br />
865.<br />
867.<br />
868. 869. 870.