22.12.2012 Views

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

860. DRYCKESKANNA<br />

silver, EO Möller, Malmö 1898,<br />

fornnordisk stil, rakt corpus <strong>på</strong> 3<br />

kulfötter, locket med infällt mynt av<br />

Gustav II Adolf, graverad dedikation,<br />

H. 19 cm, vikt 1005g, proveniens<br />

Tullbevakningsinspektören och<br />

Riddaren Herr J. Boman Persson<br />

utrop 4000<br />

861. LJUSSTAKAR<br />

1 par, silver, GAB, Stockhom 1957, ej<br />

stoppning, H. 21 cm, vikt 606g<br />

utrop 1500<br />

862. SKEDAR<br />

2 st, silver, matsked, Olof H Bergström,<br />

Uppsala 1819, graverat<br />

ägarmonogram, dopsked, Erik Ericson,<br />

Uppsala 1799, vikt 132g<br />

utrop 1200<br />

863. VASER<br />

1 par, silver, Alexander Clark Co.Ltd,<br />

England 1919, H. 20,5 cm, vikt 334g<br />

utrop 1500<br />

864. TEKANNA<br />

silver, Christofle, Frankrike, 1930/40tal,<br />

svärtat trähandtag, spricka i<br />

handtag, H. 17 cm, vikt 765g<br />

utrop 3000<br />

865. BÄGARE<br />

silver, Nils Orstedt, Norrköping 1749,<br />

räfflad fot, lambrequinbård, senare<br />

graverad inskription, H. 15 cm, vikt 224<br />

gram<br />

utrop 5000<br />

866. KAFFESERVIS<br />

3 del, silver, stämplad THP, Norrköping<br />

1931, kaffekanna med 2 bucklor, H. 9-<br />

19 cm, vikt 974 gram<br />

utrop 2500<br />

867. SOCKERSTRÖARE<br />

silver, Johan Leffler, Falun 1776,<br />

svärtat handdtag med benknopp,<br />

sprickor i handtagets avslutning, L. 23<br />

cm<br />

utrop 800<br />

868. LJUSSTAKAR<br />

1 par, silver, rokokostil, GAB,<br />

Stockholm 1960-61, H. 19 cm<br />

utrop 1000<br />

869. BÄGARE<br />

silver, GAB, Stockholm 1955, H. 20,5<br />

cm, vikt 300g<br />

utrop 1000<br />

870. SUPKALK<br />

silver, Erik Albrecht Körsner, Falun<br />

1800, graverad dekor, invädig<br />

förgyllning, H. 11 cm<br />

utrop 1000<br />

862.<br />

860. 861.<br />

63<br />

864.<br />

866.<br />

863.<br />

865.<br />

867.<br />

868. 869. 870.