22.12.2012 Views

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

709.<br />

710.<br />

711.<br />

713.<br />

715.<br />

712.<br />

714.<br />

716.<br />

717. 718. 719.<br />

54<br />

709. FLINTLÅSPISTOL<br />

Danmark, 1700-talets mitt, för<br />

kavalleriet, laddstake, smärre skador<br />

L. ca 52 cm<br />

utrop 7000<br />

710. FLINTLÅSPISTOL<br />

kavalleriet, laddstake, originalskick, L.<br />

ca 52 cm<br />

utrop 8000<br />

711. FLINTLÅSPISTOL<br />

troligen England, sent 1700-tal,<br />

saknar laddstake. L. 32,5 cm<br />

utrop 3000<br />

712. FLINTLÅSPISTOL<br />

Finland, låset märkt From, Åbo, 1700talets<br />

mitt, saknar laddstake, lagning,<br />

kortad. L. ca 34 cm<br />

utrop 6000<br />

713. SLAGLÅSPISTOL<br />

Frankrike, tidigt 1800-tal, omgjord från<br />

flintlås, låset märkt St Etienne,<br />

laddstake saknas. L. ca 36 cm<br />

utrop 1800<br />

714. SLAGLÅSPISTOL<br />

1800-tal, England, omarbetad, skador<br />

<strong>på</strong> stock, laddstake saknas. L. 40,5<br />

cm<br />

utrop 1200<br />

715. FLINTLÅSPISTOL<br />

Frankrike, 1800-talets början, låset<br />

märkt Manuf Imp., laddstake. L. 36 cm<br />

utrop 3000<br />

716. SLAGLÅSPISTOL<br />

Frankrike, 1800-talets mitt, låset<br />

märkt, Mre Rle de Mutzig, laddstake,<br />

L. 35 cm<br />

utrop 2000<br />

717. VÄRJA<br />

England, 1700-talets slut, hjärtformat<br />

fäste av silver, klinga med trofédekor<br />

av Georg III monogram samt brittiska<br />

monarkernas motto, balja saknas. L.<br />

98 cm<br />

utrop 3000<br />

718. BARDISAN<br />

2 st, 1600-tal eller äldre, skador, stång<br />

av ek. ca L. 190 cm<br />

utrop 2000<br />

719. SABEL MED BALJA<br />

Sverige, 1800-tal, genombruten<br />

parerplåt med svenska riksvapnet,<br />

klinga märkt E.Svalling, Eskilstuna,<br />

total L. ca 110 cm, klingans L. 93 cm<br />

utrop 1500