709.<br />
710.<br />
711.<br />
713.<br />
715.<br />
712.<br />
714.<br />
716.<br />
717. 718. 719.<br />
54<br />
709. FLINTLÅSPISTOL<br />
Danmark, 1700-talets mitt, för<br />
kavalleriet, laddstake, smärre skador<br />
L. ca 52 cm<br />
utrop 7000<br />
710. FLINTLÅSPISTOL<br />
kavalleriet, laddstake, originalskick, L.<br />
ca 52 cm<br />
utrop 8000<br />
711. FLINTLÅSPISTOL<br />
troligen England, sent 1700-tal,<br />
saknar laddstake. L. 32,5 cm<br />
utrop 3000<br />
712. FLINTLÅSPISTOL<br />
Finland, låset märkt From, Åbo, 1700talets<br />
mitt, saknar laddstake, lagning,<br />
kortad. L. ca 34 cm<br />
utrop 6000<br />
713. SLAGLÅSPISTOL<br />
Frankrike, tidigt 1800-tal, omgjord från<br />
flintlås, låset märkt St Etienne,<br />
laddstake saknas. L. ca 36 cm<br />
utrop 1800<br />
714. SLAGLÅSPISTOL<br />
1800-tal, England, omarbetad, skador<br />
<strong>på</strong> stock, laddstake saknas. L. 40,5<br />
cm<br />
utrop 1200<br />
715. FLINTLÅSPISTOL<br />
Frankrike, 1800-talets början, låset<br />
märkt Manuf Imp., laddstake. L. 36 cm<br />
utrop 3000<br />
716. SLAGLÅSPISTOL<br />
Frankrike, 1800-talets mitt, låset<br />
märkt, Mre Rle de Mutzig, laddstake,<br />
L. 35 cm<br />
utrop 2000<br />
717. VÄRJA<br />
England, 1700-talets slut, hjärtformat<br />
fäste av silver, klinga med trofédekor<br />
av Georg III monogram samt brittiska<br />
monarkernas motto, balja saknas. L.<br />
98 cm<br />
utrop 3000<br />
718. BARDISAN<br />
2 st, 1600-tal eller äldre, skador, stång<br />
av ek. ca L. 190 cm<br />
utrop 2000<br />
719. SABEL MED BALJA<br />
Sverige, 1800-tal, genombruten<br />
parerplåt med svenska riksvapnet,<br />
klinga märkt E.Svalling, Eskilstuna,<br />
total L. ca 110 cm, klingans L. 93 cm<br />
utrop 1500