22.12.2012 Views

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

521.<br />

517.<br />

520.<br />

518.<br />

524. 525.<br />

527.<br />

38<br />

528.<br />

519.<br />

522. 523.<br />

526.<br />

517. VAS<br />

Cristallerie de Pantin, Art nouveau,<br />

överfångsglas, signerad, H. 15 cm<br />

utrop 2000<br />

518. BOK<br />

Guds Werck och Hwila, H. Spegel,<br />

Stockholm 1705<br />

utrop 1000<br />

519. VAS<br />

Gunnel Nyman, musselglas, Notsjö,<br />

Finland, signerad, H. 19,5 cm<br />

utrop 2000<br />

520. VAS<br />

Argenta, Wilhelm Kåge, Gustavsberg,<br />

stengods, grön glasyr med målad<br />

silverdekor av sjöjungfru, signerad<br />

GUSTAVSBERG HANDDREJAD<br />

ARGENTA 1079 III, H. 19 cm<br />

utrop 2000<br />

521. FIGURIN<br />

Art deco, Volkstedt-Rudolstadt, i form<br />

av naken kvinna, monogramsignerad<br />

AO, H. 17,5 cm<br />

utrop 800<br />

522. LJUSSTAKAR<br />

1 par, Pierre Forsell, Skultuna,<br />

mässing, H. 13,5 cm<br />

utrop 1000<br />

523. VAS<br />

Vicke Lindstrand, Kosta,<br />

underfångsglas i lila och gröna färger,<br />

signerad Kosta Lindstrand, H. 16,5 cm<br />

utrop 800<br />

524. LUKTDOSA<br />

1800/1900-tal, äggformad, glas,<br />

mässingsbeslag, uppburen av<br />

bemålad keramikfågel, lockknopp i<br />

form av fjäril, H.<br />

utrop 800<br />

525. 1 PAR LJUSSTAKAR OCH<br />

TÄNDSTICKSASKHÅLLARE<br />

Skultuna, mässing, ljusstakar<br />

stämplade no 72, hållare no 180, H.<br />

13-19 cm<br />

utrop 1200<br />

526. SKULPTUR<br />

Veikko Keränen, brons, nagg <strong>på</strong><br />

stenplatta, höjd med stenplatta 14,5<br />

cm<br />

utrop 2000<br />

527. FIGURIN<br />

Rosenthal, Art Deco, kvinna med<br />

vingar, L. 28 cm<br />

utrop 800<br />

528. SKULPTUR<br />

Devils churn, Timo Sarpaneva, Iittala,<br />

frostat glas, signerad Timo Sarpaneva<br />

Iittala, H 8 cm<br />

utrop 2000