521.<br />
517.<br />
520.<br />
518.<br />
524. 525.<br />
527.<br />
38<br />
528.<br />
519.<br />
522. 523.<br />
526.<br />
517. VAS<br />
Cristallerie de Pantin, Art nouveau,<br />
överfångsglas, signerad, H. 15 cm<br />
utrop 2000<br />
518. BOK<br />
Guds Werck och Hwila, H. Spegel,<br />
Stockholm 1705<br />
utrop 1000<br />
519. VAS<br />
Gunnel Nyman, musselglas, Notsjö,<br />
Finland, signerad, H. 19,5 cm<br />
utrop 2000<br />
520. VAS<br />
Argenta, Wilhelm Kåge, Gustavsberg,<br />
stengods, grön glasyr med målad<br />
silverdekor av sjöjungfru, signerad<br />
GUSTAVSBERG HANDDREJAD<br />
ARGENTA 1079 III, H. 19 cm<br />
utrop 2000<br />
521. FIGURIN<br />
Art deco, Volkstedt-Rudolstadt, i form<br />
av naken kvinna, monogramsignerad<br />
AO, H. 17,5 cm<br />
utrop 800<br />
522. LJUSSTAKAR<br />
1 par, Pierre Forsell, Skultuna,<br />
mässing, H. 13,5 cm<br />
utrop 1000<br />
523. VAS<br />
Vicke Lindstrand, Kosta,<br />
underfångsglas i lila och gröna färger,<br />
signerad Kosta Lindstrand, H. 16,5 cm<br />
utrop 800<br />
524. LUKTDOSA<br />
1800/1900-tal, äggformad, glas,<br />
mässingsbeslag, uppburen av<br />
bemålad keramikfågel, lockknopp i<br />
form av fjäril, H.<br />
utrop 800<br />
525. 1 PAR LJUSSTAKAR OCH<br />
TÄNDSTICKSASKHÅLLARE<br />
Skultuna, mässing, ljusstakar<br />
stämplade no 72, hållare no 180, H.<br />
13-19 cm<br />
utrop 1200<br />
526. SKULPTUR<br />
Veikko Keränen, brons, nagg <strong>på</strong><br />
stenplatta, höjd med stenplatta 14,5<br />
cm<br />
utrop 2000<br />
527. FIGURIN<br />
Rosenthal, Art Deco, kvinna med<br />
vingar, L. 28 cm<br />
utrop 800<br />
528. SKULPTUR<br />
Devils churn, Timo Sarpaneva, Iittala,<br />
frostat glas, signerad Timo Sarpaneva<br />
Iittala, H 8 cm<br />
utrop 2000