22.12.2012 Views

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

624. VAS OCH SKÅL<br />

Wilke Adolfsson, signerade Wilke A -<br />

87, H. 13-37 cm<br />

utrop 1000<br />

625. LJUSSTAKAR<br />

2 par, snarlika, tenn, Justelius, Eksjö<br />

1815 och 1829, skador, lagningar och<br />

kompletteringar H. 24,5 cm<br />

utrop 12000<br />

626. VAXSTAPELSTÄLL<br />

barock, 1600/1700-tal, järn, H. 25 cm,<br />

proveniens Herseberga Herrgård,<br />

Norsholm<br />

utrop 2000<br />

627. VAXSTAPELSTÄLL<br />

1800-tal, järn, L. 16 cm<br />

utrop 1000<br />

628. STUMPASTAKE<br />

1700/1800-tal, trä och järn, H. 16 cm,<br />

Norsholm<br />

utrop 1500<br />

629. PARFYMFLASKA<br />

omkring 1900, mässing och glas,<br />

dekorard med handkolorerade<br />

målningar, skador, H. 12 cm<br />

utrop 1000<br />

630. HÄNKELURNOR<br />

1 par, tenn, gustaviansk stil, H. 28,5<br />

cm<br />

utrop 2000<br />

631. VAS OCH LAMPFOT<br />

Vicke Lindstrand, Kosta, sjögräsdekor<br />

i underfång, H. 27,5-40 cm<br />

utrop 1500<br />

632. DEKORATIVA TAVLOR<br />

2 st, Alt Meissen art Sandizell,<br />

Tyskland, biskviporslin, dekor med 2<br />

rokokopar, förgylld träram, skador,<br />

35,5x29 cm<br />

utrop 2000<br />

633. TAZZA<br />

porfyr, empire, skador, nagg, H. 22 cm<br />

utrop 8000<br />

634. VAS<br />

Ture Berglund, Skansen, omkring<br />

1950, signerad OF PA 2738/4, H. 20,5<br />

cm<br />

utrop 800<br />

635. LJUSSTAKAR<br />

2 st, snarlika, barock, 1700-tal, skador<br />

och lagningar, H. 15,5 cm<br />

utrop 4000<br />

636. INSTRUMENT<br />

Johan Gustaf Hasselström, omkring<br />

1800, mässing och mahogny, L. 28<br />

cm. Proveniens familjen Grill<br />

utrop 1500<br />

626.<br />

634.<br />

624.<br />

629.<br />

632.<br />

47<br />

635.<br />

627.<br />

630.<br />

625.<br />

636.<br />

631.<br />

628.<br />

633.