624. VAS OCH SKÅL<br />
Wilke Adolfsson, signerade Wilke A -<br />
87, H. 13-37 cm<br />
utrop 1000<br />
625. LJUSSTAKAR<br />
2 par, snarlika, tenn, Justelius, Eksjö<br />
1815 och 1829, skador, lagningar och<br />
kompletteringar H. 24,5 cm<br />
utrop 12000<br />
626. VAXSTAPELSTÄLL<br />
barock, 1600/1700-tal, järn, H. 25 cm,<br />
proveniens Herseberga Herrgård,<br />
Norsholm<br />
utrop 2000<br />
627. VAXSTAPELSTÄLL<br />
1800-tal, järn, L. 16 cm<br />
utrop 1000<br />
628. STUMPASTAKE<br />
1700/1800-tal, trä och järn, H. 16 cm,<br />
Norsholm<br />
utrop 1500<br />
629. PARFYMFLASKA<br />
omkring 1900, mässing och glas,<br />
dekorard med handkolorerade<br />
målningar, skador, H. 12 cm<br />
utrop 1000<br />
630. HÄNKELURNOR<br />
1 par, tenn, gustaviansk stil, H. 28,5<br />
cm<br />
utrop 2000<br />
631. VAS OCH LAMPFOT<br />
Vicke Lindstrand, Kosta, sjögräsdekor<br />
i underfång, H. 27,5-40 cm<br />
utrop 1500<br />
632. DEKORATIVA TAVLOR<br />
2 st, Alt Meissen art Sandizell,<br />
Tyskland, biskviporslin, dekor med 2<br />
rokokopar, förgylld träram, skador,<br />
35,5x29 cm<br />
utrop 2000<br />
633. TAZZA<br />
porfyr, empire, skador, nagg, H. 22 cm<br />
utrop 8000<br />
634. VAS<br />
Ture Berglund, Skansen, omkring<br />
1950, signerad OF PA 2738/4, H. 20,5<br />
cm<br />
utrop 800<br />
635. LJUSSTAKAR<br />
2 st, snarlika, barock, 1700-tal, skador<br />
och lagningar, H. 15,5 cm<br />
utrop 4000<br />
636. INSTRUMENT<br />
Johan Gustaf Hasselström, omkring<br />
1800, mässing och mahogny, L. 28<br />
cm. Proveniens familjen Grill<br />
utrop 1500<br />
626.<br />
634.<br />
624.<br />
629.<br />
632.<br />
47<br />
635.<br />
627.<br />
630.<br />
625.<br />
636.<br />
631.<br />
628.<br />
633.