22.12.2012 Views

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

506. KANDELABRAR<br />

1 par, för 4 ljus, 1800-tal, mässing och<br />

sten, behängd med prismor, skador<br />

<strong>på</strong> prismor, ej komplett, smärre skador<br />

<strong>på</strong> fot, H. 55 cm<br />

utrop 2000<br />

507. TESERVIS<br />

40 delar, Blå Eld, Hertha Bengtsson,<br />

Rörstrand, bestående av 12 tekoppar,<br />

12 tefat, 12 assietter, tekanna,<br />

sockerskål, gräddkanna, mjölkkanna,<br />

1 fat defekt<br />

utrop 3000<br />

508. KAFFESERVIS<br />

39 delar, Lotus, Björn Winblad,<br />

Rosenthal, bestående av 11<br />

kaffekoppar, 12 kaffefat, 12 assietter,<br />

kaffekanna, sockerskål, gräddkanna,<br />

ljuslykta, 1 kopp defekt<br />

utrop 800<br />

509. MATSERVIS<br />

49 delar, Lotus, Björn Winblad,<br />

Rosenthal, bestående av 10<br />

mattallrikar, 10 djupa tallrikar, 12<br />

förrättstallrikar, 10 assietter, 4<br />

uppläggningsfat, 2 skålar, 1 såsskål<br />

utrop 2000<br />

510. DANSK DESIGN<br />

Jens Quistgaard, IHQ, emaljerade<br />

formar, kastruller och stekpannor<br />

utrop 1500<br />

511. GALLERSKÅL MED FAT<br />

Rörstrand, 1800-tal, blåvit dekor,<br />

skador, L 29-31 cm<br />

utrop 800<br />

512. SKULPTUR<br />

Bertil Wallien, Boda Smide, träplatta<br />

brännstämplad Boda Form Bertil<br />

Wallien Made in Sweden, H. 17 cm<br />

utrop 800<br />

513. VAS<br />

Kaj Franck, Nuutajärvi, Notsjö,<br />

Finland 1955, H. 11 cm<br />

utrop 1000<br />

514. VAS<br />

Finland 1957, obetydligt fotskrap, H.<br />

17,5 cm<br />

utrop 1000<br />

515. LJUSSTAKAR<br />

1 par, jugend, WMF(Würtembergishe<br />

Metallwarenfabrik), vitmetall, H. 14 cm<br />

utrop 1000<br />

516. VAS OCH 2 SKÅLAR<br />

Timo Sarpaneva, Iittala, Finland, blått,<br />

brunt och grönt glas, vas signerad<br />

Timo Sarpaneva 2504, skålar TS, H.<br />

10,5-22 cm<br />

utrop 1500<br />

508.<br />

509.<br />

506.<br />

512.<br />

37<br />

507.<br />

510. 511.<br />

513. 514.<br />

515. 516.