506. KANDELABRAR<br />
1 par, för 4 ljus, 1800-tal, mässing och<br />
sten, behängd med prismor, skador<br />
<strong>på</strong> prismor, ej komplett, smärre skador<br />
<strong>på</strong> fot, H. 55 cm<br />
utrop 2000<br />
507. TESERVIS<br />
40 delar, Blå Eld, Hertha Bengtsson,<br />
Rörstrand, bestående av 12 tekoppar,<br />
12 tefat, 12 assietter, tekanna,<br />
sockerskål, gräddkanna, mjölkkanna,<br />
1 fat defekt<br />
utrop 3000<br />
508. KAFFESERVIS<br />
39 delar, Lotus, Björn Winblad,<br />
Rosenthal, bestående av 11<br />
kaffekoppar, 12 kaffefat, 12 assietter,<br />
kaffekanna, sockerskål, gräddkanna,<br />
ljuslykta, 1 kopp defekt<br />
utrop 800<br />
509. MATSERVIS<br />
49 delar, Lotus, Björn Winblad,<br />
Rosenthal, bestående av 10<br />
mattallrikar, 10 djupa tallrikar, 12<br />
förrättstallrikar, 10 assietter, 4<br />
uppläggningsfat, 2 skålar, 1 såsskål<br />
utrop 2000<br />
510. DANSK DESIGN<br />
Jens Quistgaard, IHQ, emaljerade<br />
formar, kastruller och stekpannor<br />
utrop 1500<br />
511. GALLERSKÅL MED FAT<br />
Rörstrand, 1800-tal, blåvit dekor,<br />
skador, L 29-31 cm<br />
utrop 800<br />
512. SKULPTUR<br />
Bertil Wallien, Boda Smide, träplatta<br />
brännstämplad Boda Form Bertil<br />
Wallien Made in Sweden, H. 17 cm<br />
utrop 800<br />
513. VAS<br />
Kaj Franck, Nuutajärvi, Notsjö,<br />
Finland 1955, H. 11 cm<br />
utrop 1000<br />
514. VAS<br />
Finland 1957, obetydligt fotskrap, H.<br />
17,5 cm<br />
utrop 1000<br />
515. LJUSSTAKAR<br />
1 par, jugend, WMF(Würtembergishe<br />
Metallwarenfabrik), vitmetall, H. 14 cm<br />
utrop 1000<br />
516. VAS OCH 2 SKÅLAR<br />
Timo Sarpaneva, Iittala, Finland, blått,<br />
brunt och grönt glas, vas signerad<br />
Timo Sarpaneva 2504, skålar TS, H.<br />
10,5-22 cm<br />
utrop 1500<br />
508.<br />
509.<br />
506.<br />
512.<br />
37<br />
507.<br />
510. 511.<br />
513. 514.<br />
515. 516.