22.12.2012 Views

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

576. LJUSSTAKAR<br />

ett par, metall, ljusbärande figurer, H.<br />

33,5 cm<br />

utrop 1500<br />

577. FLASKCOASTER<br />

Karl Hagenauer, Hagenauer<br />

Werkstätte, Wien, Österrike,<br />

genombruten dekor med golfspelare,<br />

stämplad WhW made in Austria, H. 6<br />

cm<br />

utrop 800<br />

578. LOCKSKÅLAR MED INSATSER<br />

1 par, Kina, Qing dynasti (1644-1912),<br />

Guangxus (1875-1908), dekor med<br />

femkloade drakar, ringar saknas, H.<br />

19 cm<br />

utrop 4000<br />

579. VASER<br />

1 par, Kina, polykrom dekor, H. 26 cm<br />

utrop 800<br />

580. LOCKASK<br />

Kina, 1800-tal, 3 sektioner, blåvit<br />

dekor, H. 11 cm<br />

utrop 800<br />

581. VASER<br />

1 par, Kanton, Kina, 1800-tal,<br />

polykrom dekor av figurscener, H. 18<br />

cm<br />

utrop 800<br />

582. SKÅL<br />

Kina, Qing Tao Kuangs märke, D.<br />

22,5 cm<br />

utrop 4000<br />

583. TEDOSOR<br />

1 par, Kina, underglasyr i blått,<br />

tennlock, H. 9 cm<br />

utrop 800<br />

584. TERRIN MED LOCK<br />

Kina, 1700/1800-tal, L. 35 cm<br />

utrop 2000<br />

585. UPPLÄGGNINGSFAT<br />

1 par, Kina, 1700/1800-tal, blåvit<br />

dekor med bla pagoder, L 35 cm<br />

utrop 2000<br />

586. UPPLÄGGNINGSFAT<br />

1 par, Kina, 1700/1800-tal, dekor med<br />

blåvit blomstilleben, L 33 cm<br />

utrop 2000<br />

587. UPPLÄGGNINGSFAT<br />

Kina, 1700/1800-tal, underglasyrblått<br />

med dekor av bl.a. pagoder, L. 41 cm<br />

utrop 1000<br />

588. PORSLINSPLATTA<br />

Kina, 1800-tal, 38,5x25,5 cm<br />

utrop 1500<br />

576. 577.<br />

579.<br />

581.<br />

583.<br />

586.<br />

43<br />

582.<br />

584.<br />

587.<br />

578.<br />

580.<br />

585.<br />

588.