576. LJUSSTAKAR<br />
ett par, metall, ljusbärande figurer, H.<br />
33,5 cm<br />
utrop 1500<br />
577. FLASKCOASTER<br />
Karl Hagenauer, Hagenauer<br />
Werkstätte, Wien, Österrike,<br />
genombruten dekor med golfspelare,<br />
stämplad WhW made in Austria, H. 6<br />
cm<br />
utrop 800<br />
578. LOCKSKÅLAR MED INSATSER<br />
1 par, Kina, Qing dynasti (1644-1912),<br />
Guangxus (1875-1908), dekor med<br />
femkloade drakar, ringar saknas, H.<br />
19 cm<br />
utrop 4000<br />
579. VASER<br />
1 par, Kina, polykrom dekor, H. 26 cm<br />
utrop 800<br />
580. LOCKASK<br />
Kina, 1800-tal, 3 sektioner, blåvit<br />
dekor, H. 11 cm<br />
utrop 800<br />
581. VASER<br />
1 par, Kanton, Kina, 1800-tal,<br />
polykrom dekor av figurscener, H. 18<br />
cm<br />
utrop 800<br />
582. SKÅL<br />
Kina, Qing Tao Kuangs märke, D.<br />
22,5 cm<br />
utrop 4000<br />
583. TEDOSOR<br />
1 par, Kina, underglasyr i blått,<br />
tennlock, H. 9 cm<br />
utrop 800<br />
584. TERRIN MED LOCK<br />
Kina, 1700/1800-tal, L. 35 cm<br />
utrop 2000<br />
585. UPPLÄGGNINGSFAT<br />
1 par, Kina, 1700/1800-tal, blåvit<br />
dekor med bla pagoder, L 35 cm<br />
utrop 2000<br />
586. UPPLÄGGNINGSFAT<br />
1 par, Kina, 1700/1800-tal, dekor med<br />
blåvit blomstilleben, L 33 cm<br />
utrop 2000<br />
587. UPPLÄGGNINGSFAT<br />
Kina, 1700/1800-tal, underglasyrblått<br />
med dekor av bl.a. pagoder, L. 41 cm<br />
utrop 1000<br />
588. PORSLINSPLATTA<br />
Kina, 1800-tal, 38,5x25,5 cm<br />
utrop 1500<br />
576. 577.<br />
579.<br />
581.<br />
583.<br />
586.<br />
43<br />
582.<br />
584.<br />
587.<br />
578.<br />
580.<br />
585.<br />
588.