730.<br />
731.<br />
732. 733. 734.<br />
736.<br />
735.<br />
737.<br />
738. 739.<br />
56<br />
730. ELDDON<br />
flintlås, England, 1700/1800-tal, stock<br />
av valnöt, lås med gravyr. L. 19 cm<br />
utrop 8000<br />
731. ELDDON<br />
flintlås, Sverige, barock, ca 1740,<br />
smidesjärn. L. 19 cm<br />
utrop 8000<br />
732. FIGURIN<br />
Lenci, Turin, Italien, madonnafigur,<br />
signerad PE Lenci 1937, H. 29 cm<br />
utrop 2000<br />
733. SKÅL<br />
Kina 1700/1800-tal, underglasyrblått<br />
med dekor av pagoder, L. 24 cm<br />
utrop 1500<br />
734. KANNOR MED LOCK<br />
1 par, powderblue, Kina, H. 11,5 cm<br />
utrop 2000<br />
735. FIGURINER<br />
2 st, Buddha, polykrom dekor, nagg <strong>på</strong><br />
blommor, H. 25 cm<br />
utrop 2000<br />
736. TALLRIKAR<br />
1 par, ostindiska, dekor med blommor<br />
och fåglar, D. 24 cm<br />
utrop 1000<br />
737. FAT<br />
1 par, Meiji(1868-1912), Japan, dekor<br />
med bl.a. fiskar, repor, D. 38 cm<br />
utrop 2000<br />
738. VAS<br />
Bernt Friberg, Gustavsbergs studio<br />
1963, stengods, brun harpälsglasyr,<br />
signerad Friberg studiohanden E, H.<br />
25 cm<br />
utrop 3000<br />
739. SEXTANT<br />
1800/1900-tal, EF Lundy, Great<br />
Grimsby, låda och 2 objektiv<br />
utrop 2000