22.12.2012 Views

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

730.<br />

731.<br />

732. 733. 734.<br />

736.<br />

735.<br />

737.<br />

738. 739.<br />

56<br />

730. ELDDON<br />

flintlås, England, 1700/1800-tal, stock<br />

av valnöt, lås med gravyr. L. 19 cm<br />

utrop 8000<br />

731. ELDDON<br />

flintlås, Sverige, barock, ca 1740,<br />

smidesjärn. L. 19 cm<br />

utrop 8000<br />

732. FIGURIN<br />

Lenci, Turin, Italien, madonnafigur,<br />

signerad PE Lenci 1937, H. 29 cm<br />

utrop 2000<br />

733. SKÅL<br />

Kina 1700/1800-tal, underglasyrblått<br />

med dekor av pagoder, L. 24 cm<br />

utrop 1500<br />

734. KANNOR MED LOCK<br />

1 par, powderblue, Kina, H. 11,5 cm<br />

utrop 2000<br />

735. FIGURINER<br />

2 st, Buddha, polykrom dekor, nagg <strong>på</strong><br />

blommor, H. 25 cm<br />

utrop 2000<br />

736. TALLRIKAR<br />

1 par, ostindiska, dekor med blommor<br />

och fåglar, D. 24 cm<br />

utrop 1000<br />

737. FAT<br />

1 par, Meiji(1868-1912), Japan, dekor<br />

med bl.a. fiskar, repor, D. 38 cm<br />

utrop 2000<br />

738. VAS<br />

Bernt Friberg, Gustavsbergs studio<br />

1963, stengods, brun harpälsglasyr,<br />

signerad Friberg studiohanden E, H.<br />

25 cm<br />

utrop 3000<br />

739. SEXTANT<br />

1800/1900-tal, EF Lundy, Great<br />

Grimsby, låda och 2 objektiv<br />

utrop 2000