22.12.2012 Views

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

720. SABLAR MED BALJA<br />

ett par, Svenska armén, 1800-tal,<br />

klinga märkt G.E Svalling, Mölntorp<br />

8R3SN.16 / N.19, bucklor <strong>på</strong> baljor. L.<br />

113 cm, klingans L. 88 cm<br />

utrop 2500<br />

721. SABEL MED BALJA<br />

Svenska armén, 1800-tal, klinga<br />

märkt 1856, L. 108 cm, klingans L. 89<br />

cm<br />

utrop 1500<br />

722. SABEL MED BALJA<br />

märkt GB 1890, L. 108 cm, klingans L.<br />

89 cm<br />

utrop 1500<br />

723. SABEL MED BALJA<br />

Svenska armén, infanteriet, m/1899,<br />

Carl Eickhorn, Solingen, baljan<br />

omlackerad, L. 104 cm, klingans L.<br />

86,5 cm<br />

utrop 1800<br />

724. HUGGARE MED BALJA<br />

möjligen Frankrike, 1800-tal, klingan<br />

märkt LB, tot L. 75 cm samt<br />

SABELBAJONETT MED BALJA,<br />

möjligen Frankrike, klingan märkt<br />

Culle Avût, 1873, smedstämplar, tot L.<br />

71,5 cm<br />

utrop 2000<br />

725. HANDVAPEN<br />

8 st, bl.a dolkar, knivar mm, Afrika/<br />

Mellanöstern, den längsta 75 cm<br />

utrop 1800<br />

726. RYGGPLÅT<br />

till harnesk, med remmar, 1800-tal, H.<br />

40 cm, B. 37 cm<br />

utrop 1500<br />

727. KRUTFLASKA<br />

sterlingsilver, driven dekor med<br />

monogram GH samt riddare, fåglar<br />

och hjort m.m, L. 21,5 cm<br />

utrop 1500<br />

728. SALUTKANON<br />

1700/1800-tal, brons, senare lavett,<br />

pipans L. 21 cm, proveniens: familjen<br />

Grill, Abbotnäs Säteri, Södermanland<br />

utrop 1800<br />

729. SALUTKANON<br />

gjutjärn, 1900-tal, lavett av trä, pipans<br />

total L. 67 cm<br />

utrop 1200<br />

726.<br />

55<br />

720. 721.<br />

722. 723. 724.<br />

725.<br />

728. 729.<br />

727.