720. SABLAR MED BALJA<br />
ett par, Svenska armén, 1800-tal,<br />
klinga märkt G.E Svalling, Mölntorp<br />
8R3SN.16 / N.19, bucklor <strong>på</strong> baljor. L.<br />
113 cm, klingans L. 88 cm<br />
utrop 2500<br />
721. SABEL MED BALJA<br />
Svenska armén, 1800-tal, klinga<br />
märkt 1856, L. 108 cm, klingans L. 89<br />
cm<br />
utrop 1500<br />
722. SABEL MED BALJA<br />
märkt GB 1890, L. 108 cm, klingans L.<br />
89 cm<br />
utrop 1500<br />
723. SABEL MED BALJA<br />
Svenska armén, infanteriet, m/1899,<br />
Carl Eickhorn, Solingen, baljan<br />
omlackerad, L. 104 cm, klingans L.<br />
86,5 cm<br />
utrop 1800<br />
724. HUGGARE MED BALJA<br />
möjligen Frankrike, 1800-tal, klingan<br />
märkt LB, tot L. 75 cm samt<br />
SABELBAJONETT MED BALJA,<br />
möjligen Frankrike, klingan märkt<br />
Culle Avût, 1873, smedstämplar, tot L.<br />
71,5 cm<br />
utrop 2000<br />
725. HANDVAPEN<br />
8 st, bl.a dolkar, knivar mm, Afrika/<br />
Mellanöstern, den längsta 75 cm<br />
utrop 1800<br />
726. RYGGPLÅT<br />
till harnesk, med remmar, 1800-tal, H.<br />
40 cm, B. 37 cm<br />
utrop 1500<br />
727. KRUTFLASKA<br />
sterlingsilver, driven dekor med<br />
monogram GH samt riddare, fåglar<br />
och hjort m.m, L. 21,5 cm<br />
utrop 1500<br />
728. SALUTKANON<br />
1700/1800-tal, brons, senare lavett,<br />
pipans L. 21 cm, proveniens: familjen<br />
Grill, Abbotnäs Säteri, Södermanland<br />
utrop 1800<br />
729. SALUTKANON<br />
gjutjärn, 1900-tal, lavett av trä, pipans<br />
total L. 67 cm<br />
utrop 1200<br />
726.<br />
55<br />
720. 721.<br />
722. 723. 724.<br />
725.<br />
728. 729.<br />
727.