22.12.2012 Views

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

850. 851.<br />

852. 853.<br />

854. 855. 856.<br />

857. 858. 859.<br />

62<br />

850. BÄGARE<br />

silver, Lars Holm, Askersund 1759,<br />

graverat ägarmonogram, H. 18 cm<br />

utrop 10000<br />

851. TOILETTUPPSATS<br />

5 delar, silver och kristall, A. Dragsted,<br />

Christian F Heise, Köpenhamn<br />

1917+1924, driven och punsad dekor<br />

med <strong>på</strong>fåglar, graverat<br />

ägarmonogram, L. 7,5-29,5 cm<br />

utrop 1500<br />

852. SUPKOPP<br />

silver, Johan Wennerwall, Göteborg<br />

1753, bucklor, D. 6 cm<br />

utrop 4000<br />

853. SKRIN<br />

silver, GA Dahlgren, Malmö 1917, lock<br />

med dekor av Malmö rådhus, graverad<br />

dedikation, träinrede, L. 22 cm, vikt<br />

1505 g<br />

utrop 2000<br />

854. PIPA<br />

kaskformat piphuvud i silver,, Carl<br />

Gustaf Snak(1839-1859), Stockholm,<br />

bucklor, mindre skada <strong>på</strong> skaft, L. 60<br />

cm<br />

utrop 1000<br />

855. FRUKTSKÅL<br />

silver, Adolf Zethelius, Stockholm<br />

1831, genombruten dekor, graverat<br />

ägarmonogram <strong>på</strong> fotens undersida,<br />

mindre lagningar, vikt 620g, H. 30 cm<br />

utrop 4000<br />

856. BORDSBESTICK<br />

silver, CG Hallberg/Borgila, Stockholm<br />

1892/1929, bär Grills adelsvapen, 12<br />

matgafflar, 7 matskedar, L. 20-21 cm,<br />

vikt 1416g<br />

utrop 4000<br />

857. BORDSBESTICK<br />

72 delar, silver, bestående av 12<br />

bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12<br />

bordsskedar, 12 smörgåsgafflar, 12<br />

smörgåsknivar, 8 kaffeskedar, 3<br />

smörknivar, serveringssked, vikt 3164g<br />

utrop 10000<br />

858. SUPKALK<br />

silver, Joachim Ljungberg (1775-1777),<br />

Linköping, graverat ägarmonogram, H.<br />

12 cm<br />

utrop 1000<br />

859. SUPKALKAR<br />

2 st, sengustavianska, snarlika, Lars<br />

Hessling, Linköping 1790, H. 13-13,5<br />

cm<br />

utrop 2000