850. 851.<br />
852. 853.<br />
854. 855. 856.<br />
857. 858. 859.<br />
62<br />
850. BÄGARE<br />
silver, Lars Holm, Askersund 1759,<br />
graverat ägarmonogram, H. 18 cm<br />
utrop 10000<br />
851. TOILETTUPPSATS<br />
5 delar, silver och kristall, A. Dragsted,<br />
Christian F Heise, Köpenhamn<br />
1917+1924, driven och punsad dekor<br />
med <strong>på</strong>fåglar, graverat<br />
ägarmonogram, L. 7,5-29,5 cm<br />
utrop 1500<br />
852. SUPKOPP<br />
silver, Johan Wennerwall, Göteborg<br />
1753, bucklor, D. 6 cm<br />
utrop 4000<br />
853. SKRIN<br />
silver, GA Dahlgren, Malmö 1917, lock<br />
med dekor av Malmö rådhus, graverad<br />
dedikation, träinrede, L. 22 cm, vikt<br />
1505 g<br />
utrop 2000<br />
854. PIPA<br />
kaskformat piphuvud i silver,, Carl<br />
Gustaf Snak(1839-1859), Stockholm,<br />
bucklor, mindre skada <strong>på</strong> skaft, L. 60<br />
cm<br />
utrop 1000<br />
855. FRUKTSKÅL<br />
silver, Adolf Zethelius, Stockholm<br />
1831, genombruten dekor, graverat<br />
ägarmonogram <strong>på</strong> fotens undersida,<br />
mindre lagningar, vikt 620g, H. 30 cm<br />
utrop 4000<br />
856. BORDSBESTICK<br />
silver, CG Hallberg/Borgila, Stockholm<br />
1892/1929, bär Grills adelsvapen, 12<br />
matgafflar, 7 matskedar, L. 20-21 cm,<br />
vikt 1416g<br />
utrop 4000<br />
857. BORDSBESTICK<br />
72 delar, silver, bestående av 12<br />
bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12<br />
bordsskedar, 12 smörgåsgafflar, 12<br />
smörgåsknivar, 8 kaffeskedar, 3<br />
smörknivar, serveringssked, vikt 3164g<br />
utrop 10000<br />
858. SUPKALK<br />
silver, Joachim Ljungberg (1775-1777),<br />
Linköping, graverat ägarmonogram, H.<br />
12 cm<br />
utrop 1000<br />
859. SUPKALKAR<br />
2 st, sengustavianska, snarlika, Lars<br />
Hessling, Linköping 1790, H. 13-13,5<br />
cm<br />
utrop 2000