22.12.2012 Views

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

637.<br />

638.<br />

640. 641.<br />

642.<br />

644. 645.<br />

647.<br />

48<br />

639.<br />

643.<br />

646.<br />

648.<br />

637. VAS<br />

Sigurd Persson, Kosta, H. 19 cm<br />

utrop 800<br />

638. JARDINÄR<br />

Julius Dressler, Biela, Österrike, ca<br />

1880, majolika, signerad med<br />

fabrikstornet samt JDB, H. 44 cm<br />

utrop 3000<br />

639. LAMPFÖTTER<br />

1 par, Flygsfors, lila underfångsglas,<br />

H. 45,5 cm<br />

utrop 2000<br />

640. FIGURER<br />

skuret trä, Eric Reimhult, älgtjur och<br />

kalvar, H. 24-29,5 cm<br />

utrop 1200<br />

641. FIGURER<br />

skuret trä, Eric Reimhult, hästar, H.<br />

21-27 cm<br />

utrop 1200<br />

642. FIGURIN<br />

parian, Amor och Psyke(1882-1929),<br />

efter A. Canova, Gustafsberg 1914, H.<br />

32 cm<br />

utrop 2000<br />

643. FIGURIN<br />

parian, Venus(1868-1926), efter E.M.<br />

Falconet, Gustavsberg, smärre nagg,<br />

H. 35 cm<br />

utrop 1000<br />

644. BYSTER<br />

2 st, parian, Venus di Milo(1882-<br />

1921), Hermes(1882-1926),<br />

Gustavsberg, obetydligt nagg, H. 21<br />

cm<br />

utrop 1000<br />

645. SKULPTUR<br />

KG Bejemark, mörkpatinerad brons,<br />

stämpelsignerad KGB och numrerad<br />

18/85, monterad <strong>på</strong> träsockel, H. 13,5<br />

cm (ink. sockel)<br />

utrop 2000<br />

646. LJUSSTAKAR<br />

1 par, tenn, Swen Ekström,<br />

Norrköping 1823, palmettdekor,<br />

skador, H. 25,5 cm<br />

utrop 2000<br />

647. VINDFLÖJEL<br />

järn, daterad 1792, i form av drake,<br />

rost, L. 35 cm<br />

utrop 2000<br />

648. SKÅL MED LOCK<br />

Kina, dekor med bl.a. kalligrafi, insats,<br />

hänklar saknas, nagg, H. 15 cm<br />

utrop 1500