637.<br />
638.<br />
640. 641.<br />
642.<br />
644. 645.<br />
647.<br />
48<br />
639.<br />
643.<br />
646.<br />
648.<br />
637. VAS<br />
Sigurd Persson, Kosta, H. 19 cm<br />
utrop 800<br />
638. JARDINÄR<br />
Julius Dressler, Biela, Österrike, ca<br />
1880, majolika, signerad med<br />
fabrikstornet samt JDB, H. 44 cm<br />
utrop 3000<br />
639. LAMPFÖTTER<br />
1 par, Flygsfors, lila underfångsglas,<br />
H. 45,5 cm<br />
utrop 2000<br />
640. FIGURER<br />
skuret trä, Eric Reimhult, älgtjur och<br />
kalvar, H. 24-29,5 cm<br />
utrop 1200<br />
641. FIGURER<br />
skuret trä, Eric Reimhult, hästar, H.<br />
21-27 cm<br />
utrop 1200<br />
642. FIGURIN<br />
parian, Amor och Psyke(1882-1929),<br />
efter A. Canova, Gustafsberg 1914, H.<br />
32 cm<br />
utrop 2000<br />
643. FIGURIN<br />
parian, Venus(1868-1926), efter E.M.<br />
Falconet, Gustavsberg, smärre nagg,<br />
H. 35 cm<br />
utrop 1000<br />
644. BYSTER<br />
2 st, parian, Venus di Milo(1882-<br />
1921), Hermes(1882-1926),<br />
Gustavsberg, obetydligt nagg, H. 21<br />
cm<br />
utrop 1000<br />
645. SKULPTUR<br />
KG Bejemark, mörkpatinerad brons,<br />
stämpelsignerad KGB och numrerad<br />
18/85, monterad <strong>på</strong> träsockel, H. 13,5<br />
cm (ink. sockel)<br />
utrop 2000<br />
646. LJUSSTAKAR<br />
1 par, tenn, Swen Ekström,<br />
Norrköping 1823, palmettdekor,<br />
skador, H. 25,5 cm<br />
utrop 2000<br />
647. VINDFLÖJEL<br />
järn, daterad 1792, i form av drake,<br />
rost, L. 35 cm<br />
utrop 2000<br />
648. SKÅL MED LOCK<br />
Kina, dekor med bl.a. kalligrafi, insats,<br />
hänklar saknas, nagg, H. 15 cm<br />
utrop 1500