595.<br />
593.<br />
589.<br />
598.<br />
591.<br />
596.<br />
599.<br />
590.<br />
44<br />
594.<br />
592.<br />
597.<br />
589. UPPLÄGGNINGSFAT<br />
Kina, troligtvis Chien Lung,<br />
underglasyrblått med fåglar i trädgård,<br />
L. 43 cm<br />
utrop 1500<br />
590. UPPLÄGGNINGSFAT<br />
1 par, Kina, 1700/1800-tal, blåvit<br />
dekor med bla fåglar, L 41 cm<br />
utrop 3000<br />
591. SÅSKANNA OCH<br />
UPPLÄGGNINGSFAT<br />
Kina, dekor med Grills adelsvapen,<br />
skador och lagningar, L. 23-32 cm<br />
utrop 1500<br />
592. FAT<br />
Kina, dekor i famille verte, oktagonal<br />
form, L. 31,5 cm<br />
utrop 1000<br />
593. TALLRIKAR<br />
9 st, Kina, famille rosefärger,<br />
lagningar och skador, D. 23 cm<br />
utrop 2000<br />
594. VÄRMEFAT, SMÖRTERRIN<br />
OCH UPPLÄGGNINGSFAT<br />
Kina, 1700-tal, uppläggningsfat med<br />
nagg, L 18-39 cm<br />
utrop 3000<br />
595. FIGURIN<br />
Art deco, Royal Dux, signerad Schaff,<br />
H 30 cm<br />
utrop 1000<br />
596. INRO MED NETSUKE<br />
Japan, ben, inro med figurscen<br />
dekorerad med bl.a. pärlemo, bär<br />
signatur, 8x6 cm, proveniens familjen<br />
Grill<br />
utrop 3000<br />
597. GALLERSKÅL PÅ FOT<br />
Meissen, blåvit dekor, H. 22 cm<br />
utrop 1500<br />
598. SKÅLAR<br />
2 st, Kina, 1800-tal, celadonglasyr,<br />
obetydlig nagg, L. 28 cm<br />
utrop 2500<br />
599. PILGRIMSKRUS<br />
2 st, Kina, underglasyrblått med<br />
figurscener, H 26 cm<br />
utrop 3000