22.12.2012 Views

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

595.<br />

593.<br />

589.<br />

598.<br />

591.<br />

596.<br />

599.<br />

590.<br />

44<br />

594.<br />

592.<br />

597.<br />

589. UPPLÄGGNINGSFAT<br />

Kina, troligtvis Chien Lung,<br />

underglasyrblått med fåglar i trädgård,<br />

L. 43 cm<br />

utrop 1500<br />

590. UPPLÄGGNINGSFAT<br />

1 par, Kina, 1700/1800-tal, blåvit<br />

dekor med bla fåglar, L 41 cm<br />

utrop 3000<br />

591. SÅSKANNA OCH<br />

UPPLÄGGNINGSFAT<br />

Kina, dekor med Grills adelsvapen,<br />

skador och lagningar, L. 23-32 cm<br />

utrop 1500<br />

592. FAT<br />

Kina, dekor i famille verte, oktagonal<br />

form, L. 31,5 cm<br />

utrop 1000<br />

593. TALLRIKAR<br />

9 st, Kina, famille rosefärger,<br />

lagningar och skador, D. 23 cm<br />

utrop 2000<br />

594. VÄRMEFAT, SMÖRTERRIN<br />

OCH UPPLÄGGNINGSFAT<br />

Kina, 1700-tal, uppläggningsfat med<br />

nagg, L 18-39 cm<br />

utrop 3000<br />

595. FIGURIN<br />

Art deco, Royal Dux, signerad Schaff,<br />

H 30 cm<br />

utrop 1000<br />

596. INRO MED NETSUKE<br />

Japan, ben, inro med figurscen<br />

dekorerad med bl.a. pärlemo, bär<br />

signatur, 8x6 cm, proveniens familjen<br />

Grill<br />

utrop 3000<br />

597. GALLERSKÅL PÅ FOT<br />

Meissen, blåvit dekor, H. 22 cm<br />

utrop 1500<br />

598. SKÅLAR<br />

2 st, Kina, 1800-tal, celadonglasyr,<br />

obetydlig nagg, L. 28 cm<br />

utrop 2500<br />

599. PILGRIMSKRUS<br />

2 st, Kina, underglasyrblått med<br />

figurscener, H 26 cm<br />

utrop 3000