22.12.2012 Views

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

907. MUGG<br />

silver, georgiansk, sent 1700-tal, John<br />

Langlands I & John Robertson I,<br />

Newcastle, England, rikt punsad och<br />

driven dekor, H. 13,5 cm, vikt 352g<br />

utrop 2000<br />

908. SHAKER<br />

silver, Nordisk Silverkonst, Ramlösa<br />

1950, H. 23 cm, vikt 332g<br />

utrop 1500<br />

909. SERVERINGSKANNA<br />

silver, Fredrik & Wilhelm Zethelius,<br />

Stockholm 1842, H. 12 cm, vikt 418g<br />

utrop 2000<br />

910. KONFEKTSKÅL<br />

silver, stämplad CC Stockholm<br />

C5(1857), H. 16 cm, vikt 274g<br />

utrop 1500<br />

911. KANDELABER<br />

för 5 ljus, sterlingsilver, rokokostil, CG<br />

Hallberg, Stockholm 1959, graverat<br />

ägarmonogram och dedikation, H.<br />

37,5 cm, tot vikt 1565g<br />

utrop 4000<br />

912. RAM<br />

silver och plique-a-jour emalj, Gustav<br />

Gaudernack för David Andersen, art<br />

nouveau, smärre emaljskada, H.<br />

10cm<br />

utrop 4000<br />

913. SALTSTOL<br />

silver, Ryssland, Kostroma 1908-<br />

1926, H. 7cm<br />

utrop 2500<br />

914. NATTLJUSSTAKAR<br />

1 par, silver, Samuel Pettersson,<br />

Linköping 1869, graverad dedikation<br />

<strong>på</strong> undersidan, H 6,5cm, vikt 245g<br />

utrop 1500<br />

915. BOKMÄRKE<br />

silver, jugend, Georg Jensen,<br />

Köpenhamn 1910-1925, 6,5x2,8cm<br />

utrop 800<br />

916. SALTDOSA<br />

Baccarat, silverfattning, 1800-tal,<br />

porträtt av Polens prins, Joseph<br />

Poniatowski, Marskalk till Napoleon,<br />

H. 8,5 cm<br />

utrop 1500<br />

907. 908. 909.<br />

67<br />

910. 911.<br />

912. 913.<br />

914.<br />

915. 916.