907. MUGG<br />
silver, georgiansk, sent 1700-tal, John<br />
Langlands I & John Robertson I,<br />
Newcastle, England, rikt punsad och<br />
driven dekor, H. 13,5 cm, vikt 352g<br />
utrop 2000<br />
908. SHAKER<br />
silver, Nordisk Silverkonst, Ramlösa<br />
1950, H. 23 cm, vikt 332g<br />
utrop 1500<br />
909. SERVERINGSKANNA<br />
silver, Fredrik & Wilhelm Zethelius,<br />
Stockholm 1842, H. 12 cm, vikt 418g<br />
utrop 2000<br />
910. KONFEKTSKÅL<br />
silver, stämplad CC Stockholm<br />
C5(1857), H. 16 cm, vikt 274g<br />
utrop 1500<br />
911. KANDELABER<br />
för 5 ljus, sterlingsilver, rokokostil, CG<br />
Hallberg, Stockholm 1959, graverat<br />
ägarmonogram och dedikation, H.<br />
37,5 cm, tot vikt 1565g<br />
utrop 4000<br />
912. RAM<br />
silver och plique-a-jour emalj, Gustav<br />
Gaudernack för David Andersen, art<br />
nouveau, smärre emaljskada, H.<br />
10cm<br />
utrop 4000<br />
913. SALTSTOL<br />
silver, Ryssland, Kostroma 1908-<br />
1926, H. 7cm<br />
utrop 2500<br />
914. NATTLJUSSTAKAR<br />
1 par, silver, Samuel Pettersson,<br />
Linköping 1869, graverad dedikation<br />
<strong>på</strong> undersidan, H 6,5cm, vikt 245g<br />
utrop 1500<br />
915. BOKMÄRKE<br />
silver, jugend, Georg Jensen,<br />
Köpenhamn 1910-1925, 6,5x2,8cm<br />
utrop 800<br />
916. SALTDOSA<br />
Baccarat, silverfattning, 1800-tal,<br />
porträtt av Polens prins, Joseph<br />
Poniatowski, Marskalk till Napoleon,<br />
H. 8,5 cm<br />
utrop 1500<br />
907. 908. 909.<br />
67<br />
910. 911.<br />
912. 913.<br />
914.<br />
915. 916.