694.<br />
695.<br />
696.<br />
697.<br />
686. 687.<br />
689. 690.<br />
691.<br />
693.<br />
692.<br />
52<br />
688.<br />
686. INDUSTRILAMPOR<br />
3 st bl.a. Triplex Lillpendeln, L. 62-115<br />
cm<br />
utrop 1500<br />
687. TRIPLEXPENDELN<br />
2 st, Johan Petter Johansson, plåt och<br />
plastskärm, slitage, L. ca 110-150 cm<br />
utrop 3000<br />
688. FAT<br />
4 st, Imari, 1 fat med nagg, L. 25-30<br />
cm<br />
utrop 1500<br />
689. KAROTTER<br />
2 st, Kina, dekor med bl.a. kalligrafi,<br />
hänklar saknas, D. 24 cm<br />
utrop 1500<br />
690. BURKAR MED LOCK<br />
Kina, polykrom dekor av figurscener,<br />
metallbeslag, hänklar saknas <strong>på</strong> en<br />
karott, H. 13-20 cm<br />
utrop 1500<br />
691. BOJANER<br />
3 st, dekor i familerosefärger och<br />
kalligrafi, en saknar lock. H. 12-23 cm<br />
utrop 3000<br />
692. SKÅLAR<br />
9 st, Kina, polykrom dekor, 2 skålar<br />
med nagg, L. 11-25,5 cm<br />
utrop 2000<br />
693. OSTINDISKT PORSLIN<br />
15 delar, Kina, polykrom dekor, nagg<br />
förekommer, H. 4,16 cm<br />
utrop 4000<br />
694. SLAGLÅSSTUDSARE<br />
1700-talets första hälft, Sverige,<br />
ändrad från flintlås, oktogonal räfflad<br />
pipa, låset signerat Nusbaum,<br />
Stockholm, gravyr med jaktmotiv,<br />
senare laddstake, L. 117 cm<br />
utrop 3000<br />
695. SLAGLÅSGEVÄR<br />
1800-talets mitt, bygel av sköldpadd,<br />
damaskerad pipa, gravyr med<br />
jaktmotiv, märkning av guld “Damas<br />
Bernard”, laddsatake, L. 120 cm<br />
utrop 1800<br />
696. SLAGLÅSGEVÄR<br />
Tyskland, I.P Sauer u. Sohn a Suhl,<br />
graverade bakåtvända lås, stock av<br />
valnöt, dubbelpipigt, laddstake, L. 123<br />
cm<br />
utrop 2000<br />
697. HAGELGEVÄR<br />
W.J Jeffery & Co Ltd, London,<br />
England, kaliber 12, nr 5161, svs<br />
hammerless, damaskerade pipor,<br />
licenspliktig, OBS VISAS ENDAST PÅ<br />
BILD. L. 122 cm<br />
utrop 3000