22.12.2012 Views

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

694.<br />

695.<br />

696.<br />

697.<br />

686. 687.<br />

689. 690.<br />

691.<br />

693.<br />

692.<br />

52<br />

688.<br />

686. INDUSTRILAMPOR<br />

3 st bl.a. Triplex Lillpendeln, L. 62-115<br />

cm<br />

utrop 1500<br />

687. TRIPLEXPENDELN<br />

2 st, Johan Petter Johansson, plåt och<br />

plastskärm, slitage, L. ca 110-150 cm<br />

utrop 3000<br />

688. FAT<br />

4 st, Imari, 1 fat med nagg, L. 25-30<br />

cm<br />

utrop 1500<br />

689. KAROTTER<br />

2 st, Kina, dekor med bl.a. kalligrafi,<br />

hänklar saknas, D. 24 cm<br />

utrop 1500<br />

690. BURKAR MED LOCK<br />

Kina, polykrom dekor av figurscener,<br />

metallbeslag, hänklar saknas <strong>på</strong> en<br />

karott, H. 13-20 cm<br />

utrop 1500<br />

691. BOJANER<br />

3 st, dekor i familerosefärger och<br />

kalligrafi, en saknar lock. H. 12-23 cm<br />

utrop 3000<br />

692. SKÅLAR<br />

9 st, Kina, polykrom dekor, 2 skålar<br />

med nagg, L. 11-25,5 cm<br />

utrop 2000<br />

693. OSTINDISKT PORSLIN<br />

15 delar, Kina, polykrom dekor, nagg<br />

förekommer, H. 4,16 cm<br />

utrop 4000<br />

694. SLAGLÅSSTUDSARE<br />

1700-talets första hälft, Sverige,<br />

ändrad från flintlås, oktogonal räfflad<br />

pipa, låset signerat Nusbaum,<br />

Stockholm, gravyr med jaktmotiv,<br />

senare laddstake, L. 117 cm<br />

utrop 3000<br />

695. SLAGLÅSGEVÄR<br />

1800-talets mitt, bygel av sköldpadd,<br />

damaskerad pipa, gravyr med<br />

jaktmotiv, märkning av guld “Damas<br />

Bernard”, laddsatake, L. 120 cm<br />

utrop 1800<br />

696. SLAGLÅSGEVÄR<br />

Tyskland, I.P Sauer u. Sohn a Suhl,<br />

graverade bakåtvända lås, stock av<br />

valnöt, dubbelpipigt, laddstake, L. 123<br />

cm<br />

utrop 2000<br />

697. HAGELGEVÄR<br />

W.J Jeffery & Co Ltd, London,<br />

England, kaliber 12, nr 5161, svs<br />

hammerless, damaskerade pipor,<br />

licenspliktig, OBS VISAS ENDAST PÅ<br />

BILD. L. 122 cm<br />

utrop 3000