22.12.2012 Views

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

529. VAS<br />

Jussi Ojala, stengods, H. 19 cm<br />

utrop 800<br />

530. VAS<br />

signerad Dessin Alf Wallander<br />

Rörstrand, jugend, flintgods, dekor<br />

med bl.a. 3 vädurshuvuden i relief, H.<br />

28,5 cm, proveniens: garvarfamiljen<br />

Matton, Gästrikland, därefter i arv till<br />

nuvarande ägare<br />

utrop 1500<br />

531. SKÅL PÅ FOT<br />

Kent, Kosta, rund <strong>på</strong> kvadratisk fot,<br />

slipad dekor, H. 18 cm<br />

utrop 1000<br />

532. VAS<br />

Carl-Harry Stålhane, Rörstrand Atelje,<br />

stengods, glasyr i bruna färger,<br />

signerad R ATELJÉ CHS-e SWEDEN,<br />

H. 24 cm<br />

utrop 800<br />

533. BRICKA<br />

Meissen, porslin, 1900-tal, dekor av<br />

blommor och förgyllning, L. 41 cm<br />

utrop 2000<br />

534. SKÅL PÅ FOT<br />

Wilke Adolfsson, signerad Wilke<br />

Adolfsson -89, H. 24,5 cm<br />

utrop 1500<br />

535. KANDELABER<br />

Daldansen, Rörstrand, H. 25 cm<br />

utrop 1500<br />

536. DJÄVULSGLAS<br />

6 st, Nobel, Gunnar Cyrén, Orrefors,<br />

H. 16 cm<br />

utrop 2000<br />

537. SKÅL<br />

Liisa Hallamaa, Arabia, signerad LH<br />

ARABIA, D. 22,5 cm<br />

utrop 1500<br />

538. VASER<br />

2 st, Tapio Wirkkala, Iittala, Finland,<br />

blåtonat glas, en signerad TW, en<br />

Tapio Wirkkala 3539, H. 16,5-21 cm<br />

utrop 1500<br />

539. VATTENKANNA<br />

Carl-Arne Breger, Gustavsberg, röd<br />

plast, H. 33,5 cm<br />

utrop 1000<br />

529.<br />

532.<br />

535.<br />

537.<br />

39<br />

530.<br />

539.<br />

533.<br />

531.<br />

534.<br />

536.<br />

538.