529. VAS<br />
Jussi Ojala, stengods, H. 19 cm<br />
utrop 800<br />
530. VAS<br />
signerad Dessin Alf Wallander<br />
Rörstrand, jugend, flintgods, dekor<br />
med bl.a. 3 vädurshuvuden i relief, H.<br />
28,5 cm, proveniens: garvarfamiljen<br />
Matton, Gästrikland, därefter i arv till<br />
nuvarande ägare<br />
utrop 1500<br />
531. SKÅL PÅ FOT<br />
Kent, Kosta, rund <strong>på</strong> kvadratisk fot,<br />
slipad dekor, H. 18 cm<br />
utrop 1000<br />
532. VAS<br />
Carl-Harry Stålhane, Rörstrand Atelje,<br />
stengods, glasyr i bruna färger,<br />
signerad R ATELJÉ CHS-e SWEDEN,<br />
H. 24 cm<br />
utrop 800<br />
533. BRICKA<br />
Meissen, porslin, 1900-tal, dekor av<br />
blommor och förgyllning, L. 41 cm<br />
utrop 2000<br />
534. SKÅL PÅ FOT<br />
Wilke Adolfsson, signerad Wilke<br />
Adolfsson -89, H. 24,5 cm<br />
utrop 1500<br />
535. KANDELABER<br />
Daldansen, Rörstrand, H. 25 cm<br />
utrop 1500<br />
536. DJÄVULSGLAS<br />
6 st, Nobel, Gunnar Cyrén, Orrefors,<br />
H. 16 cm<br />
utrop 2000<br />
537. SKÅL<br />
Liisa Hallamaa, Arabia, signerad LH<br />
ARABIA, D. 22,5 cm<br />
utrop 1500<br />
538. VASER<br />
2 st, Tapio Wirkkala, Iittala, Finland,<br />
blåtonat glas, en signerad TW, en<br />
Tapio Wirkkala 3539, H. 16,5-21 cm<br />
utrop 1500<br />
539. VATTENKANNA<br />
Carl-Arne Breger, Gustavsberg, röd<br />
plast, H. 33,5 cm<br />
utrop 1000<br />
529.<br />
532.<br />
535.<br />
537.<br />
39<br />
530.<br />
539.<br />
533.<br />
531.<br />
534.<br />
536.<br />
538.