22.12.2012 Views

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

551. GOLVVAS<br />

Kina, underglasyrblått med fågel,<br />

blommor och blad, H 43 cm<br />

utrop 800<br />

552. VAS<br />

Spira, Ingrid Atterberg Upsala-Ekeby,<br />

tillverkningsår 1958-59, signerad UE<br />

SWEDEN 2338 Abg, smärre<br />

glasyrnagg, H. 29,5 cm<br />

utrop 1500<br />

553. TESKRIN<br />

Indien, 1900-talets första del, H. 15<br />

cm, 2 nycklar<br />

utrop 800<br />

554. BRASHUNDAR<br />

1 par, mässing, L. 22 cm<br />

utrop 1000<br />

555. VAS<br />

Argenta, Wilhelm Kåge, Gustavsberg,<br />

stengods, grön glasyr, silverdekor<br />

med sjöljungfru, signerad<br />

Gustavsberg Argenta 1132, H. 17 cm<br />

utrop 1500<br />

556. VAS<br />

Allan Ebeling, Bobergs Fajansfabrik,<br />

dekor med bl.a. ryttare till häst,<br />

smärre nagg, H. 25 cm<br />

utrop 1000<br />

557. SERVERINGSBRICKA<br />

Pseudo-Wien, empirestil, porslin,<br />

smärre slitage, L. 41 cm<br />

utrop 800<br />

558. SELBÅGE<br />

allmoge, daterad 1779, skador och<br />

slitage, L. 44 cm<br />

utrop 1500<br />

559. BORDSLAMPA<br />

Polo Populär, Christian Dell, Tyskland,<br />

omkring 1930, slitage, H. 40 cm<br />

utrop 1000<br />

560. POLISKASK<br />

Linköping, smärre slitage, H. 21 cm<br />

utrop 1500<br />

561. KANDELABER<br />

för 2 ljus, antik, mässing, höj och<br />

sänkbar, H. 38 cm<br />

utrop 1000<br />

562. YTTERFODER<br />

Majolika, Gustavsberg, omkring 1900,<br />

dekor med vinrankor, H. 20 cm<br />

utrop 1000<br />

563. VÄGGRELIEF<br />

brons, Art nouveau, signerad H.<br />

Jacobs, H. ca 50 cm<br />

utrop 2000<br />

554.<br />

551. 552. 553.<br />

559.<br />

41<br />

557.<br />

562.<br />

555. 556.<br />

560.<br />

558.<br />

563.<br />

561.