551. GOLVVAS<br />
Kina, underglasyrblått med fågel,<br />
blommor och blad, H 43 cm<br />
utrop 800<br />
552. VAS<br />
Spira, Ingrid Atterberg Upsala-Ekeby,<br />
tillverkningsår 1958-59, signerad UE<br />
SWEDEN 2338 Abg, smärre<br />
glasyrnagg, H. 29,5 cm<br />
utrop 1500<br />
553. TESKRIN<br />
Indien, 1900-talets första del, H. 15<br />
cm, 2 nycklar<br />
utrop 800<br />
554. BRASHUNDAR<br />
1 par, mässing, L. 22 cm<br />
utrop 1000<br />
555. VAS<br />
Argenta, Wilhelm Kåge, Gustavsberg,<br />
stengods, grön glasyr, silverdekor<br />
med sjöljungfru, signerad<br />
Gustavsberg Argenta 1132, H. 17 cm<br />
utrop 1500<br />
556. VAS<br />
Allan Ebeling, Bobergs Fajansfabrik,<br />
dekor med bl.a. ryttare till häst,<br />
smärre nagg, H. 25 cm<br />
utrop 1000<br />
557. SERVERINGSBRICKA<br />
Pseudo-Wien, empirestil, porslin,<br />
smärre slitage, L. 41 cm<br />
utrop 800<br />
558. SELBÅGE<br />
allmoge, daterad 1779, skador och<br />
slitage, L. 44 cm<br />
utrop 1500<br />
559. BORDSLAMPA<br />
Polo Populär, Christian Dell, Tyskland,<br />
omkring 1930, slitage, H. 40 cm<br />
utrop 1000<br />
560. POLISKASK<br />
Linköping, smärre slitage, H. 21 cm<br />
utrop 1500<br />
561. KANDELABER<br />
för 2 ljus, antik, mässing, höj och<br />
sänkbar, H. 38 cm<br />
utrop 1000<br />
562. YTTERFODER<br />
Majolika, Gustavsberg, omkring 1900,<br />
dekor med vinrankor, H. 20 cm<br />
utrop 1000<br />
563. VÄGGRELIEF<br />
brons, Art nouveau, signerad H.<br />
Jacobs, H. ca 50 cm<br />
utrop 2000<br />
554.<br />
551. 552. 553.<br />
559.<br />
41<br />
557.<br />
562.<br />
555. 556.<br />
560.<br />
558.<br />
563.<br />
561.