740. BORDSBESTICK<br />
86 delar, Focus de Lux, Folke Arström,<br />
Gense, rostfritt stål och pressad nylon,<br />
bestående av 12 bordsgafflar, 12<br />
bordsknivar, 12 bordsskedar, 12<br />
dessertskedar, 12 smörgåsgafflar, 12<br />
smörgåsknivar, 12 kaffeskedar,<br />
serveringssked och gaffel<br />
utrop 4000<br />
741. KAFFEPANNA<br />
koppar, 1800-tal, mustaschfäste, L. 41<br />
cm<br />
utrop 1200<br />
742. KLOCKSTÄLL<br />
1800-tal, mässing och pärlbrodyr,<br />
skador, H. 17 cm<br />
utrop 800<br />
743. SPORRAR<br />
1 par, mässing, antika, L. 10 cm<br />
utrop 1000<br />
744. VAS<br />
Allan Ebeling, målad dekor av Einar<br />
Törning, Upsala Ekeby 1932, H. 24 cm<br />
utrop 2000<br />
745. FIGURIN<br />
parian, Eko, Gustavsberg, efter Herzig,<br />
H. 56 cm<br />
utrop 4000<br />
746. KANDELABRAR<br />
1 par, för 4 ljus, Skultuna no 22,<br />
mässing och trä, dekor med drakar, H.<br />
52 cm<br />
utrop 15000<br />
747. SERVISDELAR<br />
134 delar, Björnbär, Maria, Rosenthal,<br />
skador och nagg<br />
utrop 3000<br />
748. SERVISDELAR<br />
174 delar, Halvblond, Musselmalet,<br />
Royal Copenhagen, 21 mattallrikar, 10<br />
djupa tallrikar, 24 förrättstallrikar, 12<br />
uppläggningsfat/skålar, 6 kannor, 11<br />
tekoppar, 12 tefat, såssnipa mm<br />
utrop 20000<br />
749. FAT<br />
Kina, underglasyrblått med dekor av<br />
fyrkloade drakar, oktagonal form,<br />
smärre nagg, 24,5x24,5 cm<br />
utrop 1000<br />
750. LUKTDOSA<br />
karolinsk, sent 1600-tal,skuren dekor i<br />
valnöt,silver delvis förgylld, dekor med<br />
porträtt av Carl XI samt ur Genesis,<br />
förslutning i form av kanin, kedja med<br />
ring i form av orm, sprickor, 4x2,5 cm,<br />
kedja 13cm,proveniens:adelssläkt i<br />
Östergötland<br />
utrop 5000<br />
740.<br />
749.<br />
746.<br />
57<br />
747.<br />
748.<br />
741. 742.<br />
743.<br />
744. 745.<br />
750.