22.12.2012 Views

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

740. BORDSBESTICK<br />

86 delar, Focus de Lux, Folke Arström,<br />

Gense, rostfritt stål och pressad nylon,<br />

bestående av 12 bordsgafflar, 12<br />

bordsknivar, 12 bordsskedar, 12<br />

dessertskedar, 12 smörgåsgafflar, 12<br />

smörgåsknivar, 12 kaffeskedar,<br />

serveringssked och gaffel<br />

utrop 4000<br />

741. KAFFEPANNA<br />

koppar, 1800-tal, mustaschfäste, L. 41<br />

cm<br />

utrop 1200<br />

742. KLOCKSTÄLL<br />

1800-tal, mässing och pärlbrodyr,<br />

skador, H. 17 cm<br />

utrop 800<br />

743. SPORRAR<br />

1 par, mässing, antika, L. 10 cm<br />

utrop 1000<br />

744. VAS<br />

Allan Ebeling, målad dekor av Einar<br />

Törning, Upsala Ekeby 1932, H. 24 cm<br />

utrop 2000<br />

745. FIGURIN<br />

parian, Eko, Gustavsberg, efter Herzig,<br />

H. 56 cm<br />

utrop 4000<br />

746. KANDELABRAR<br />

1 par, för 4 ljus, Skultuna no 22,<br />

mässing och trä, dekor med drakar, H.<br />

52 cm<br />

utrop 15000<br />

747. SERVISDELAR<br />

134 delar, Björnbär, Maria, Rosenthal,<br />

skador och nagg<br />

utrop 3000<br />

748. SERVISDELAR<br />

174 delar, Halvblond, Musselmalet,<br />

Royal Copenhagen, 21 mattallrikar, 10<br />

djupa tallrikar, 24 förrättstallrikar, 12<br />

uppläggningsfat/skålar, 6 kannor, 11<br />

tekoppar, 12 tefat, såssnipa mm<br />

utrop 20000<br />

749. FAT<br />

Kina, underglasyrblått med dekor av<br />

fyrkloade drakar, oktagonal form,<br />

smärre nagg, 24,5x24,5 cm<br />

utrop 1000<br />

750. LUKTDOSA<br />

karolinsk, sent 1600-tal,skuren dekor i<br />

valnöt,silver delvis förgylld, dekor med<br />

porträtt av Carl XI samt ur Genesis,<br />

förslutning i form av kanin, kedja med<br />

ring i form av orm, sprickor, 4x2,5 cm,<br />

kedja 13cm,proveniens:adelssläkt i<br />

Östergötland<br />

utrop 5000<br />

740.<br />

749.<br />

746.<br />

57<br />

747.<br />

748.<br />

741. 742.<br />

743.<br />

744. 745.<br />

750.