22.12.2012 Views

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

871. 872.<br />

873. 874. 875.<br />

876. 877.<br />

878. 879. 880.<br />

881. 883.<br />

64<br />

871. CIGARETTETUI<br />

silver, Finland 1911, lås med sten, L.<br />

11 cm, vikt 237g<br />

utrop 1000<br />

872. KAFFESERVIS<br />

3 delar, silver, utländska stämplar,<br />

snås i form av fantasiväsen,<br />

tassformade benavslut, genombrutna<br />

handtag, H. 14-22 cm, 1032 gram<br />

utrop 3000<br />

873. VINKANNA<br />

sterlingsilver/glas, Wilhelm T. Binder,<br />

Tyskland, H. 29,5 cm<br />

utrop 1800<br />

874. LJUSSTAKAR<br />

1 par, silver, rokokostil, GAB,<br />

Stockholm 1957, H. 19 cm<br />

utrop 1000<br />

875. KAFFESERVIS<br />

5 delar, silver, GEWE, Malmö 1966-67,<br />

H. 5,5-21 cm, vikt 1403g<br />

utrop 4000<br />

876. KAFFESERVIS<br />

3 delar, silver, Linköping 1919,<br />

graverat ägarmonogram och 1919 i<br />

botten, H. 9-23 cm, vikt 1070g<br />

utrop 3000<br />

877. KAFFESERVIS<br />

3 delar, silver, Bransch, Stockholm<br />

1947, knopp av blommor och blad,<br />

trähandtag, H. 7,5-20 cm, vikt 795g<br />

utrop 3000<br />

878. PUDERDOSA<br />

sterlingsilver, emaljarbete, Österrike,<br />

5,5x5,5 cm<br />

utrop 1500<br />

879. SKEDAR<br />

4 st, silver, Arvid Floberg, Stockholm<br />

1780, graverat ägarmonogram, L. 21<br />

cm, vikt 294g<br />

utrop 3000<br />

880. LJUSSTAKAR<br />

1 par, silver, Sven-Arne Gillgren,<br />

Stockholm 1958, H. 25 cm<br />

utrop 3000<br />

881. SKÅL<br />

silver med glasinsats, dekor med<br />

pärlstav, graverad dedikation, smärre<br />

nagg <strong>på</strong> glasinsats, H. 24 cm, vikt 730<br />

gram<br />

utrop 2000<br />

882. SOCKERTÄNGER<br />

2 st, silver, Pehr Zethelius, Stockholm<br />

1795 samt otydlig mästarstämpel,<br />

Stockholm 1796, ägarstamp, L. 13 cm<br />

utrop 1800