871. 872.<br />
873. 874. 875.<br />
876. 877.<br />
878. 879. 880.<br />
881. 883.<br />
64<br />
871. CIGARETTETUI<br />
silver, Finland 1911, lås med sten, L.<br />
11 cm, vikt 237g<br />
utrop 1000<br />
872. KAFFESERVIS<br />
3 delar, silver, utländska stämplar,<br />
snås i form av fantasiväsen,<br />
tassformade benavslut, genombrutna<br />
handtag, H. 14-22 cm, 1032 gram<br />
utrop 3000<br />
873. VINKANNA<br />
sterlingsilver/glas, Wilhelm T. Binder,<br />
Tyskland, H. 29,5 cm<br />
utrop 1800<br />
874. LJUSSTAKAR<br />
1 par, silver, rokokostil, GAB,<br />
Stockholm 1957, H. 19 cm<br />
utrop 1000<br />
875. KAFFESERVIS<br />
5 delar, silver, GEWE, Malmö 1966-67,<br />
H. 5,5-21 cm, vikt 1403g<br />
utrop 4000<br />
876. KAFFESERVIS<br />
3 delar, silver, Linköping 1919,<br />
graverat ägarmonogram och 1919 i<br />
botten, H. 9-23 cm, vikt 1070g<br />
utrop 3000<br />
877. KAFFESERVIS<br />
3 delar, silver, Bransch, Stockholm<br />
1947, knopp av blommor och blad,<br />
trähandtag, H. 7,5-20 cm, vikt 795g<br />
utrop 3000<br />
878. PUDERDOSA<br />
sterlingsilver, emaljarbete, Österrike,<br />
5,5x5,5 cm<br />
utrop 1500<br />
879. SKEDAR<br />
4 st, silver, Arvid Floberg, Stockholm<br />
1780, graverat ägarmonogram, L. 21<br />
cm, vikt 294g<br />
utrop 3000<br />
880. LJUSSTAKAR<br />
1 par, silver, Sven-Arne Gillgren,<br />
Stockholm 1958, H. 25 cm<br />
utrop 3000<br />
881. SKÅL<br />
silver med glasinsats, dekor med<br />
pärlstav, graverad dedikation, smärre<br />
nagg <strong>på</strong> glasinsats, H. 24 cm, vikt 730<br />
gram<br />
utrop 2000<br />
882. SOCKERTÄNGER<br />
2 st, silver, Pehr Zethelius, Stockholm<br />
1795 samt otydlig mästarstämpel,<br />
Stockholm 1796, ägarstamp, L. 13 cm<br />
utrop 1800