663.<br />
669.<br />
661.<br />
666.<br />
668.<br />
673.<br />
664.<br />
672.<br />
665.<br />
670.<br />
50<br />
667.<br />
671.<br />
662.<br />
661. BREVPRESSAR<br />
1 par, metall och kolmårdsmarmor, i<br />
form av lejon, L. 15,5 cm<br />
utrop 1500<br />
662. KASKLÅDA<br />
1800-tal, rödmålad, H. 26 cm<br />
utrop 800<br />
663. TOBAKSBURK<br />
kolmårdsmarmor, lockknopp i form av<br />
pinjekotte, H. 16 cm<br />
utrop 2000<br />
664. VAS<br />
Flamingo, Paul Kedelv, Flygsfors,<br />
signerad Flamingo Flygsfors -56, H.<br />
24,5 cm<br />
utrop 2000<br />
665. BIBLIOTEKSUR<br />
urvek 1700-tal, senare fodral,<br />
kvartsslag, kompletterat, skador <strong>på</strong><br />
fodral, H. 50 cm<br />
utrop 1800<br />
666. SKULPTUR<br />
metall och marmor, i form av lejon, L.<br />
45 cm<br />
utrop 2000<br />
667. FAT<br />
tenn, märkt Colmar, ciselerad dekor<br />
frukter och vinkanna, D. 38 cm<br />
utrop 800<br />
668. SALTKAR<br />
1 par. tenn och marmor, antika, L. 9,5<br />
cm<br />
utrop 3000<br />
669. LJUSSTAKAR<br />
1 par, nysilver, gustaviansk stil,<br />
kolonnformade skaft, CG Hallberg,<br />
Stockholm, H. 23 cm<br />
utrop 1200<br />
670. KRUTHORN<br />
1800-tal, ben, jaktdekor<br />
utrop 2500<br />
671. OBLATSKRIN<br />
omkring 1700, mässing, delvis<br />
förgylld, dekor med sakrala figurer, L.<br />
12,5 cm<br />
utrop 5000<br />
672. KAKFAT<br />
1 par, omkring 1800, blåttglas med vit<br />
<strong>på</strong>klippt kant, möjligtvis Göteborgs<br />
Glasbruk, D. 18 cm<br />
utrop 1800<br />
673. VÄGGMASK<br />
Goldscheider, Art deco, stämplad<br />
Goldscheider Wien MADE IN<br />
AUSTRIA, H. 32 cm<br />
utrop 3000