22.12.2012 Views

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

Sälj på auktion!

663.<br />

669.<br />

661.<br />

666.<br />

668.<br />

673.<br />

664.<br />

672.<br />

665.<br />

670.<br />

50<br />

667.<br />

671.<br />

662.<br />

661. BREVPRESSAR<br />

1 par, metall och kolmårdsmarmor, i<br />

form av lejon, L. 15,5 cm<br />

utrop 1500<br />

662. KASKLÅDA<br />

1800-tal, rödmålad, H. 26 cm<br />

utrop 800<br />

663. TOBAKSBURK<br />

kolmårdsmarmor, lockknopp i form av<br />

pinjekotte, H. 16 cm<br />

utrop 2000<br />

664. VAS<br />

Flamingo, Paul Kedelv, Flygsfors,<br />

signerad Flamingo Flygsfors -56, H.<br />

24,5 cm<br />

utrop 2000<br />

665. BIBLIOTEKSUR<br />

urvek 1700-tal, senare fodral,<br />

kvartsslag, kompletterat, skador <strong>på</strong><br />

fodral, H. 50 cm<br />

utrop 1800<br />

666. SKULPTUR<br />

metall och marmor, i form av lejon, L.<br />

45 cm<br />

utrop 2000<br />

667. FAT<br />

tenn, märkt Colmar, ciselerad dekor<br />

frukter och vinkanna, D. 38 cm<br />

utrop 800<br />

668. SALTKAR<br />

1 par. tenn och marmor, antika, L. 9,5<br />

cm<br />

utrop 3000<br />

669. LJUSSTAKAR<br />

1 par, nysilver, gustaviansk stil,<br />

kolonnformade skaft, CG Hallberg,<br />

Stockholm, H. 23 cm<br />

utrop 1200<br />

670. KRUTHORN<br />

1800-tal, ben, jaktdekor<br />

utrop 2500<br />

671. OBLATSKRIN<br />

omkring 1700, mässing, delvis<br />

förgylld, dekor med sakrala figurer, L.<br />

12,5 cm<br />

utrop 5000<br />

672. KAKFAT<br />

1 par, omkring 1800, blåttglas med vit<br />

<strong>på</strong>klippt kant, möjligtvis Göteborgs<br />

Glasbruk, D. 18 cm<br />

utrop 1800<br />

673. VÄGGMASK<br />

Goldscheider, Art deco, stämplad<br />

Goldscheider Wien MADE IN<br />

AUSTRIA, H. 32 cm<br />

utrop 3000