698. SLAGLÅSGEVÄR<br />
dubbelpipigt, tidigt 1800-tal, graverade<br />
beslag, profilerade pipor, laddstake.<br />
L. 122 cm<br />
utrop 1500<br />
699. FLINTLÅSGEVÄR<br />
Svenska armén, m/1815, laddstake.<br />
L. 147 cm<br />
utrop 3000<br />
700. SLAGLÅSGEVÄR<br />
Svenska armén, m/1840, stocken med<br />
brännstpl. 15R, laddstake. L. 145 cm<br />
utrop 2000<br />
701. SLAGLÅSGEVÄR<br />
brännstpl. 15R3K N:56, laddstake.<br />
L. 145 cm<br />
utrop 2000<br />
702. FLINTLÅSGEVÄR<br />
Svenska armén, m/1815, saknar<br />
laddstake, med originalbajonett,<br />
L. 52.5 cm, bajonett och gevär märkta<br />
2LG:4C No:31. L. 145 cm<br />
utrop 4000<br />
703. FLINTLÅSGEVÄR<br />
Svenska armén, m/1791, saknar<br />
laddstake, med bajonett, L. 71.5 cm,<br />
märkt MB48 N.37. L. 146,5 cm<br />
utrop 5000<br />
704. FLINTLÅSGEVÄR<br />
Svenska armén, m/1762, saknar<br />
laddstake, L. 148,5 cm<br />
utrop 5000<br />
705. SLAGLÅSPISTOL<br />
Svenska armén för flottan, m/1854,<br />
låset märkt H1855, bälteshake.<br />
L. 42,5 cm<br />
utrop 2500<br />
706. SLAGLÅSPISTOL<br />
Svenska armén för flottan, m/1845,<br />
låset märkt H1848, bälteshake.<br />
L. 41 cm<br />
utrop 2500<br />
707. SLAGLÅSPISTOL<br />
Svenska armén, m/1850, flankör, låset<br />
märkt C1852, brännstämpel <strong>på</strong><br />
stocken 5RsysN:69. slitage. L. 47,5<br />
cm<br />
utrop 2000<br />
708. PISTOL<br />
Mauser, m/C96, tillverkningsnummer<br />
635817, ställbart sikte till 1000m,<br />
löskolvshölster av valnöt medföljer,<br />
L. 25 cm, licenspliktig, OBS VISAS<br />
ENDAST PÅ BILD<br />
utrop 6000<br />
698.<br />
699.<br />
700.<br />
701.<br />
702.<br />
703.<br />
704.<br />
705. 706.<br />
707.<br />
53<br />
708.