<strong>Sälj</strong> <strong>på</strong> <strong>auktion</strong>! Välkommen att besöka oss onsdagar och torsdagar för inlämning och värdering Öppettider 09.00 - 18.00 61
850. 851. 852. 853. 854. 855. 856. 857. 858. 859. 62 850. BÄGARE silver, Lars Holm, Askersund 1759, graverat ägarmonogram, H. 18 cm utrop 10000 851. TOILETTUPPSATS 5 delar, silver och kristall, A. Dragsted, Christian F Heise, Köpenhamn 1917+1924, driven och punsad dekor med <strong>på</strong>fåglar, graverat ägarmonogram, L. 7,5-29,5 cm utrop 1500 852. SUPKOPP silver, Johan Wennerwall, Göteborg 1753, bucklor, D. 6 cm utrop 4000 853. SKRIN silver, GA Dahlgren, Malmö 1917, lock med dekor av Malmö rådhus, graverad dedikation, träinrede, L. 22 cm, vikt 1505 g utrop 2000 854. PIPA kaskformat piphuvud i silver,, Carl Gustaf Snak(1839-1859), Stockholm, bucklor, mindre skada <strong>på</strong> skaft, L. 60 cm utrop 1000 855. FRUKTSKÅL silver, Adolf Zethelius, Stockholm 1831, genombruten dekor, graverat ägarmonogram <strong>på</strong> fotens undersida, mindre lagningar, vikt 620g, H. 30 cm utrop 4000 856. BORDSBESTICK silver, CG Hallberg/Borgila, Stockholm 1892/1929, bär Grills adelsvapen, 12 matgafflar, 7 matskedar, L. 20-21 cm, vikt 1416g utrop 4000 857. BORDSBESTICK 72 delar, silver, bestående av 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 8 kaffeskedar, 3 smörknivar, serveringssked, vikt 3164g utrop 10000 858. SUPKALK silver, Joachim Ljungberg (1775-1777), Linköping, graverat ägarmonogram, H. 12 cm utrop 1000 859. SUPKALKAR 2 st, sengustavianska, snarlika, Lars Hessling, Linköping 1790, H. 13-13,5 cm utrop 2000