You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Libër mësuesi për tekstin “<strong>Biologji</strong> dhe edukim shëndetësor” 7-8-9<br />
Modele mësimi<br />
Tema: Ç’pësojnë ushqimet në gojë, stomak dhe zorrë<br />
Objektivat: Nxënësi në fund të orës së mësimit të jetë i aftë të përshkruajë:<br />
. përpunimin mekanik dhe kimik të ushqimit në gojë;<br />
. përpunimin mekanik dhe kimik të ushqimit në stomak;<br />
. funksionin tretës dhe përthithës të lëndëve ushqimore të zorrës së hollë;<br />
. funksionin e zorrës së trashë.<br />
Fjalë kyç: përtypje, amilaza, gëlltitje, lëngu i stomakut, përthithje.<br />
Struktura e mësimit: E Brainstorming 0’<br />
R Ditar dypjesësh 5’<br />
R Kllaster 0’<br />
Shprehitë e të menduarit: Të nxitim te nxënësit të menduarit:<br />
. Analitik<br />
. Sintetik<br />
. Vlerësues<br />
. Gjykues<br />
Zhvillimi i mësimit:<br />
1. Evokimi (Braistorming) Nxënësit ndahen në grupe (4-6 nxënës) dhe u jepet detyrë<br />
të rendisin të gjitha proceset që ndodhin gjatë kalimit të<br />
ushqimit në aparatin tretës. Pas diskutimit të grupeve,<br />
hartohet lista me informacionin e plotë dhe të saktë.<br />
2. Realizimi i kuptimit<br />
(Ditari dypjesësh)<br />
Fletët e punës:<br />
Orë përsëritjeje<br />
Mësuesi ka përgatitur fletë pune për secilin grup. Fleta<br />
është e ndarë në dy pjesë me një vijë vertikale. Në anën<br />
e majtë shënohet një nivel i aparatit tretës (gojë, stomak,<br />
zorrë e hollë, zorrë e trashë), kurse në anën e djathtë<br />
nxënësit e çdo grupi duhet të renditin funksionet përkatëse<br />
të tyre. Çdo grup orientohet të lexojë me vëmendje<br />
paragrafin përkatës në mësimin e ri dhe më pas, të<br />
plotësojë me kujdes anën e djathtë të ditarit dy pjesësh.<br />
Goja<br />
Ç’pësojnë<br />
ushqimet në<br />
gojë<br />
Stomaku<br />
Ç’pësojnë<br />
ushqimet në<br />
stomak<br />
Zorra<br />
e hollë<br />
Ç’pësojnë<br />
ushqimet<br />
në zorrën e<br />
hollë<br />
Zorra<br />
e trashë<br />
Ç’pësojnë<br />
ushqimet<br />
në zorrën e<br />
trashë<br />
3. Reflektimi (Kllaster) Në fund, me pjesëmarrjen e të gjitha grupeve, plotësohet<br />
kllasteri i plotë dhe i saktë në dërrasën e zezë.<br />
40