Udhëzues për mësuesin âDituri natyre 3â - Albas
Udhëzues për mësuesin âDituri natyre 3â - Albas
Udhëzues për mësuesin âDituri natyre 3â - Albas
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Libër mësuesi për tekstin “Dituri <strong>natyre</strong> 3”<br />
Mësimi 1.3<br />
Tema: Trupi dhe lënda<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
1. Të përcaktojë se çdo trup përbëhet prej lëndës.<br />
2. Të ilustrojë konkretisht me trupa se lëndët janë të ndryshme.<br />
3. Të etiketojë lëndën e përbashkët për trupa të ndryshëm.<br />
4. Të argumentojë se trupi është në gjendjen që ndodhet vetë lënda.<br />
Fjalë kyç: lëndë, plastikë, qelq, metal, lëkurë.<br />
Mjetet: teksti i nxënësit, mjete prej lëndësh të ndryshme (nxënësit porositen që 1 orë më parë)<br />
Fazat e strukturës Metodat mësimore Veprimtaritë e nxënësve<br />
Evokimi Di, dua të di, mësova Diskutimi i ideve<br />
Realizimi i kuptimit Di, dua të di, mësova, kllaster Nxitja e diskutimit<br />
Reflektimi Rendit, grupo, emërto Paraqitje grafike e informacionit<br />
Evokimi<br />
Lexohet dialogu me gjyshin, i cili mbyllet me pyetjen: - Po çfarë është lënda, gjysh? Shkruhet fjala<br />
LËNDË në tabelë. Nxënësit plotësojnë kolonën e parë të tabelës Di, Dua të di, Mësova. Ata nxiten edhe<br />
nga trupat që kanë mbi tavolinë.<br />
Realizimi i kuptimit<br />
Lexohet nga teksti lënda e re dhe nxënësit plotësojnë kolonën e dytë me pyetjet që mund t’u dalin.<br />
Tabela mund të ketë këtë formë (kjo varet nga nxënësit):<br />
Di<br />
Rreth nesh ka trupa të<br />
ndryshëm.<br />
Disa trupa thyhen, disa jo.<br />
Disa trupa janë të fortë, disa<br />
të butë<br />
Dua të di<br />
Çfarë lidhje ka lënda me trupin?<br />
Kur të gjithë trupat përbëhen prej<br />
lëndës, pse ndryshojnë nga njëritjetri?<br />
Po lëndën kush e prodhon?<br />
Mund të ketë trupa të ndryshëm me<br />
të njëjtën .<br />
Mësova<br />
Diskutohen figurat e faqes 12. U tregohet nxënësve se lënda është e ndryshme. Mund të kemi dhe trupa<br />
të ndryshëm me të njëjtën lëndë. Në qoftë se lënda është lëkurë, edhe trupi do të jetë prej lëkure. U kërkohet<br />
nxënësve që të tregojnë një trup prej druri. Po lënda nga e cila përbëhet ai, cila është? Argumentohet duke<br />
përdorur si shembuj edhe trupa të tjerë që kanë në tavolinë. Etiketohen në libër bashkësitë e trupave.<br />
1. Trupa prej gome. 2. Trupa prej metali. 3. Trupa prej druri. 4. Trupa prej plastike.<br />
Plotësohet ky kllaster:<br />
e ndryshme baza e çdo trupi qelqi<br />
prodhohet nga njeriu<br />
ekziston në natyrë<br />
plastike lënda druri<br />
gome<br />
lëkure<br />
metali leshi<br />
12