Udhëzues për mësuesin âDituri natyre 3â - Albas
Udhëzues për mësuesin âDituri natyre 3â - Albas
Udhëzues për mësuesin âDituri natyre 3â - Albas
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Libër mësuesi për tekstin “Dituri <strong>natyre</strong> 3”<br />
mars<br />
prill<br />
maj<br />
pranvera<br />
vera<br />
qershor<br />
korrik<br />
gusht<br />
janar<br />
shkurt<br />
dhjetor<br />
dimri<br />
stinët<br />
vjeshta<br />
shtator<br />
tetor<br />
nëntor<br />
Grupi II – Ushtrimi 5 i tekstit. Plotëso tabelën.<br />
Muajt janar shkurt mars prill maj qershor korrik gusht shtator tetor nëntor dhjetor<br />
Ditët 31 28 (29) 31<br />
Grupi III – Do të renditë intervalet kohore nga sekonda te viti duke i shënuar në mënyrë të strukturuar.<br />
Sekonda minuta ora dita java muaji stinët viti<br />
Vlerësohen nxënësit me notë.<br />
Detyrë shtëpie jepen ushtrime nga Fleta e punës dhe ndërtimi i orës me karton dhe akrepa të lëvizshëm.<br />
====================================<br />
Mësimi 2.7<br />
Tema: Llogaritja e kohës.<br />
Mësim praktik.<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
1. Të krahasojë intervale kohore të ndryshme.<br />
2. Të lexojë lloje të ndryshme orësh.<br />
3. Të shprehë gjatësinë e intervalit kohor me njësi matëse të ndryshme.<br />
4. Të grupojë intervale kohore sipas kohëzgjatjes së tyre.<br />
Fjalë kyç: interval kohor, kohëzgjatje, sekondë, minutë, akrep, lavjerrës<br />
Mjetet: teksti i nxënësit, lloje të ndryshme orësh, orë me karton, lavjerrës, shkrepëse, qiri, fill i<br />
trashë, çelës.<br />
Fazat e strukturës Metodat mësimore Veprimtaritë e nxënësve<br />
Evokimi Lojëra Nxitje e diskutimit<br />
Realizimi i kuptimit Eksperimente, tabelë konceptesh Ndërtimi i shprehive studimore<br />
Reflektimi Grupo, emërto Paraqitje grafike e informacionit<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Evokimi (Lojëra):<br />
Zhvillohen disa lojëra të shpejta në tabelë me dyshe të ndryshme fëmijësh.<br />
1. Kush e shkruan më shpejt fjalën “ekskursioni”? Provojeni.<br />
2. Kush vizaton më shpejt një drejtkëndësh dhe një trekëndësh? Provojeni.<br />
3. Kush e kryen më shpejt veprimin: 5678 + 6341? Provojeni.<br />
4. Kush e fryn më shpejt tullumbacen? Provojeni.<br />
5. Kush e mban më shumë topin me këmbë? Provojeni.<br />
Pasi mbarojnë lojërat, mësuesi/ja pyet:<br />
28