Udhëzues për mësuesin âDituri natyre 3â - Albas
Udhëzues për mësuesin âDituri natyre 3â - Albas
Udhëzues për mësuesin âDituri natyre 3â - Albas
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Libër mësuesi për tekstin “Dituri <strong>natyre</strong> 3”<br />
Tema: Mësim hyrës<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
1. Të përshkruajë se ç’është natyra.<br />
2. Të përcaktojë të paktën tre trupa që i përkasin natyrës së gjallë dhe tre natyrës jo të gjallë.<br />
3. Të bëjë dallimin midis natyrës së gjallë dhe jo të gjallë.<br />
4. Të shpjegojë arsyen se pse njeriu ndryshon natyrën.<br />
Fjalë kyç:<br />
Mjetet:<br />
natyrë e gjallë, natyrë jo e gjallë, ndryshim, cikli i jetës.<br />
fletë vizatimi, ngjyra, dosje.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Duke u nisur nga objektivat e kësaj ore dhe fakti se nxënësit e zhvillojnë për herë të parë këtë lëndë,<br />
shihet e arsyeshme që kjo orë mësimi të zhvillohet në natyrë. Vendin duhet ta përcaktojë mësuesi në<br />
varësi të kohës në dispozicion dhe të mundësisë që ka shkolla.<br />
Nxënësit nisen te vendi i përcaktuar. Pyeten nxënësit se çfarë shohin në mjedisin përreth. Lihen të<br />
thonë sa më shumë emra trupash.<br />
U shpjegohet nxënësve se ç’quhet natyrë dhe si ndahet ajo.<br />
Natyra e gjallë - trupat zhvillojnë ciklin e jetës, pra lindin, rriten, shumohen dhe vdesin.<br />
Natyra jo e gjallë - nuk ndodh cikli i jetës si te natyra e gjallë.<br />
Secili prej nxënësve duhet të thotë një trup nga natyra e gjallë ose nga ajo jo e gjallë.<br />
Lihen nxënësit të vëzhgojnë përsëri natyrën dhe të përshkruajnë me fjalët e tyre çfarë u bën përshtypje.<br />
Mësuesi duhet t’i nxitë nxënësit në mënyrë që të përmenden ndryshimet që ka bërë njeriu në natyrë.<br />
Listohen nga nxënësit disa të tilla:<br />
1 Mbjellja e pemëve.<br />
2. Ndërtimi i shtëpive.<br />
4. Ndërtimi i urave, rrugëve.<br />
5. Prerja e pyjeve.<br />
6. Krijimi i qyteteve, fshatrave etj.<br />
Shpjegohet se njeriu i bën ndryshimet për nevojat e veta. Ai shpesh e dëmton natyrën.<br />
Nxënësit argumentojnë çdo rast nga shembujt e mësipërm.<br />
Nxënësit paraqesin me vizatim (e mbështetin fletën te dosjet) si do të donin të ishte mjedisi që ata<br />
panë.<br />
Në fund i tregojnë punën njëri-tjetrit.<br />
Kthehen në shkollë të shoqëruar nga mësuesi.<br />
==================================