Udhëzues për mësuesin âDituri natyre 3â - Albas
Udhëzues për mësuesin âDituri natyre 3â - Albas
Udhëzues për mësuesin âDituri natyre 3â - Albas
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Libër mësuesi për tekstin “Dituri <strong>natyre</strong> 3”<br />
Kreu 4<br />
MAGNETET<br />
Mësimi 4.1<br />
Tema: Ç’janë magnetet?<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
1. Të klasifikojë përmes vrojtimit materialet magnetike dhe jomagnetike.<br />
2. Të tregojë formën dhe përbërjen e magneteve.<br />
3. Të identifikojë ndikimin e kushteve të ndryshme në fuqinë e magnetit.<br />
4. Të demonstrojë se materialet magnetike mund të shtyjnë ose tërheqin materialet e ngjashme.<br />
5. Të përcaktojë polet e një magneti të panjohur nëpërmjet një magneti me pole të njohura.<br />
Fjalë kyç: magnet, magnetizim, pole, fuqi magnetike, veti magnetike.<br />
Mjetet: teksti i nxënësit, magnete me pole të përcaktuara, magnete të tjera, trupa prej hekuri,<br />
çeliku, plastike, qelqi, pambuku, druri.<br />
Fazat e strukturës Metodat mësimore Veprimtaritë e nxënësve<br />
Evokimi stuhi mendimesh zhvillim fjalori<br />
Realizimi i kuptimit ditari dypjesësh ndërtimi i shprehive studimore<br />
Reflektimi harta e konceptit paraqitje grafike e informacionit<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Evokimi (stuhi mendimesh):<br />
Plotësohet kllasteri për vetitë e metaleve.<br />
të fortë<br />
të shkëlqyeshëm<br />
vetitë e metaleve<br />
përcjellës të zërit<br />
shkrijnë në<br />
temperatura të larta<br />
përcjellës të<br />
elektricitetit<br />
Në tavolinë mësuesi ka vendosur një gozhdë të madhe. Pyeten nxënësit:<br />
- Si mund ta bëjmë gozhdën që të lëvizë?<br />
1. Mund ta shtyjmë. Një nxënës e shtyn atë duke i ndryshuar vendndodhjen<br />
2. Mund ta tërheqim. E tërheq në drejtim të vetes një nxënës.<br />
- A ka ndonjë mënyrë që gozhda të lëvizë pa e prekur?<br />
Nëse nuk thuhet nga nxënësit, atëherë mësuesi/ja afron magnetin pranë saj dhe nxënësit komentojnë lëvizjen.<br />
U tregohet magneti dhe përcaktohet përbërja e tij.<br />
Pra, ky lloj metali ka një veti të veçantë për të tërhequr trupa të tjerë.<br />
Realizimi i kuptimit<br />
Hapen librat dhe vëzhgohen figurat. Lexohet dhe diskutohet pjesa e parë e mësimit. Përforcohet nga<br />
mësuesi duke përcaktuar këto pika:<br />
a- Magneti është një metal që tërheq metale të tjera.<br />
44