22.11.2014 Views

Udhëzues për mësuesin “Dituri natyre 3” - Albas

Udhëzues për mësuesin “Dituri natyre 3” - Albas

Udhëzues për mësuesin “Dituri natyre 3” - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Libër mësuesi për tekstin “Dituri <strong>natyre</strong> 3”<br />

Mësimi 4.2<br />

Tema: Ku përdoren magnetet?<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

1. Të tregojë dy-tre shembuj të përdorimit të magneteve në objekte të njohura.<br />

2. Të përdorë busullën për t’u orientuar në natyrë.<br />

3. Të zhvendosë një objekt duke përdorur forcën magnetike.<br />

Fjalë kyç:<br />

busull, gjilpërë magnetike, elektromagnet, orientim<br />

Mjetet: teksti i nxënësit, busull, magnet, gjilpërë magnetike ose gjilpërë e thjeshtë,<br />

bukëpeshku, letër me ngjyra, kapëse fletoreje, foto të pajisjeve që kanë magnet.<br />

Fazat e strukturës Metodat mësimore Veprimtaritë e nxënësve<br />

Evokimi imagjinatë e drejtuar të lexuarit ndërveprues<br />

Realizimi i kuptimit punë e drejtuar, veprimtari praktike të nxënët bashkëpunues<br />

Reflektimi pyetje-përgjigje diskutimi i ideve<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi (imagjinatë e drejtuar):<br />

U lexohet nxënësve teksti i mëposhtëm me ndalesa. Ata imagjinojnë situatën dhe japin parashikimin<br />

e ngjarjes.<br />

Një grup biologësh janë nisur për të eksploruar. Është mëngjes i bukur. Ata duhet të shkojnë në<br />

drejtim të perëndimit. Si do të orientohen? Merren përgjigje nga nxënësit. (Nga lindja e Diellit).<br />

Në mesditë u ulën të pushojnë pak. Pastaj duhet të nisen për nga veriu. Cili mund t’i ndihmojë për<br />

të gjetur rrugën e duhur? (Dielli tregon drejtimin e jugut.)<br />

Po afrohet mbrëmja dhe biologët duhet të vazhdojnë rrugën në drejtim të veriut. Si do veprojnë?<br />

(Shohin perëndimin e diellit.)<br />

I zuri nata afër pyllit. Vazhdimi i rrugës do të jetë në drejtim të lindjes. Diell nuk ka. Çfarë do të<br />

bëjnë? (Përdoret orientimi me anë të drurëve të pyllit ose yllin polar.)<br />

Afër mëngjesit u qetësuan rreth dy-tre orë dhe u bënë gati të nisen. Por rrugës qielli u nxi dhe filloi<br />

të binte shi. Tani rruga e tyre e ka drejtimin nga lindja. Po si mund ta gjejnë? (Nëse nxënësit nuk<br />

japin përgjigje, plotësohet nga mësuesi\ja):<br />

Në këtë rast do përdorim busullën. Po ç’është busulla? Nxënësit tregojnë ato njohuri që kanë për të.<br />

Realizimi i kuptimit<br />

U tregohet nxënësve parimi i ndërtimit të busullës. Ajo mbështetet në vetinë që ka magneti për të<br />

marrë drejtimin veri-jug. Ta provojmë së bashku këtë:<br />

Merret një gjilpërë e hollë magnetike (në mungesë të saj fërkohet një gjilpërë e zakonshme me<br />

polin e veriut të një magneti) dhe vendoset mbi një copë të vogël bukëpeshku. Gjilpëra do të lëvizë<br />

pak derisa të marrë një drejtim të caktuar. Ky është drejtimi veri-jug.<br />

Shohin busullën në libër. Vizatohet në tabelë dhe tregohet drejtimi i veriut nëpërmjet shigjetës së<br />

kuqe. Nëse gjendet veriu, nxënësit e kanë të lehtë të përcaktojnë anët e tjera të horizontit.<br />

Punë e drejtuar nga mësuesi.<br />

46

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!