Udhëzues për mësuesin âDituri natyre 3â - Albas
Udhëzues për mësuesin âDituri natyre 3â - Albas
Udhëzues për mësuesin âDituri natyre 3â - Albas
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Libër mësuesi për tekstin “Dituri <strong>natyre</strong> 3”<br />
Lidh me shigjetë:<br />
Plotëso:<br />
më i (e) gjatë se<br />
më i (e) shkurtër se<br />
treni fletorja karrigia ___________<br />
i rrituri klasa gishti ___________<br />
libri makina varka ___________<br />
shkolla fëmija një këmbë ___________<br />
Fëmijët ndahen në grupe dhe zhvillojnë një lojë. Një nga fëmijët do thotë emrin e një trupi, ndërsa<br />
tjetri do thotë mjetin matës të përafërt.<br />
P.sh.:<br />
Nxënësi I: - Me çfarë mund të matim bankën? Nxënësi II- Me dorë.<br />
Nëse nxënësi nuk përgjigjet saktë, ai e ndërpret lojën dhe e vazhdon nxënësi tjetër.<br />
Mjetet matëse të përafërta janë: një gisht, një dorë, një pëllëmbë, një këmbë, një hap.<br />
Reflektimi (Veprimtari praktike):<br />
Nxënësit kryejnë matjet e disa trupave me mjete të ndryshme që matin në mënyrë të saktë dhe jo<br />
të saktë dhe e shprehin me njësinë e duhur. Plotësohet tabela:<br />
Trupi gjatësia (jo e saktë) gjatësia (e saktë)<br />
gjatësia e librit<br />
_____ duar<br />
gjerësia e librit _____ gishta _____ cm<br />
lapsi _____ gishta _____ cm<br />
gjatësia e bankës _____ pëllëmbë _____ cm<br />
gjatësia e klasës _____ hapa _____ m<br />
gjerësia e klasës _____ këmbë _____ m<br />
Vlerësohen nxënësit me notë.<br />
Detyrë shtëpie jepen ushtrime nga Fleta e punës.<br />
===============================<br />
Mësimi 2.2<br />
Tema: Matja e vëllimit<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
1. Të përkufizojë me fjalët e tekstit vëllimin e trupave në tri gjendje.<br />
2. Të përcaktojë njësitë dhe nënnjësitë matëse të vëllimit: litër, mililitër dhe cm 3 dhe lidhjen midis tyre.<br />
3. Të matë vëllimin e trupave me mjete të ndryshme.<br />
4. Të krahasojë vëllimin e trupave duke u bazuar te baza dhe lartësia e enës mbajtëse.<br />
Fjalë kyç: vëllim, litër, mililitër, enë të shkallëzuara, centimetër kub (cm³).<br />
Mjetet: teksti i nxënësit, enë njëlitërshe, enë gjysmëlitërshe, enë çereklitërshe, enë të vogla<br />
100 ml, enë të shkallëzuara të formave të ndryshme, ujë, kub me brinjë 1 cm, trupa të vegjël.<br />
Fazat e strukturës Metodat mësimore Veprimtaritë e nxënësve<br />
Evokimi Pyetje autorit Të lexuarit ndërveprues<br />
Realizimi i kuptimit Mbajtja e strukturuar e shënimeve Ndërtimi i shprehive studimore<br />
Reflektimi Veprimtari praktike Të nxënët bashkëpunues<br />
20