Udhëzues për mësuesin âDituri natyre 3â - Albas
Udhëzues për mësuesin âDituri natyre 3â - Albas
Udhëzues për mësuesin âDituri natyre 3â - Albas
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Libër mësuesi për tekstin “Dituri <strong>natyre</strong> 3”<br />
Grupi III: Mat vëllimin e një trupi të vogël të ngurtë (gomë, sferë etj.). Hedhin një sasi uji në enën e<br />
shkallëzuar dhe e matin vëllimin. Më pas hedhin në enë trupin dhe shohin përsëri vëllimin. Vëllimi i trupit<br />
është i barabartë me ndryshimin e vëllimit të ujit.<br />
Grupi IV: Krahason vëllimin e dy enëve me gjerësi të ndryshme dhe lartësi të njëjtë duke matur<br />
vëllimin e ujit që mban secila. Pra, vëllimi varet nga gjerësia dhe lartësia e enës.<br />
Grupi V: Krahason me sy vëllimin e ujit të dy enëve. Hidhet një sasi e njëjtë uji në disa enë. Nxënësit<br />
krahasojnë me sy vëllimin e tyre. Pra, enët me forma të ndryshme mund të matin të njëjtin vëllim.<br />
Vlerësohen nxënësit me notë për mënyrën e mbajtjes së shënimeve dhe për saktësinë e kryerjes<br />
së matjeve.<br />
Detyrë shtëpie jepen ushtrime nga Fleta e punës.<br />
=====================================<br />
Mësimi 2.3<br />
Tema: Matja e masës<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
1. Të përcaktojë njësitë dhe mjetet matëse të masës.<br />
2. Të përdorë peshoren për të matur masën e trupave të ndryshëm.<br />
3. Të shprehë masën e trupit me njësi të marra sipas dëshirës.<br />
4. Të krahasojë, pa i matur, masën e trupave të ndryshëm.<br />
5. Të provojë që masa e trupit nuk varet nga forma e tij.<br />
Fjalë kyç: masë, peshore, kandar, lloz, baraspeshë, kilogram, gram<br />
Mjetet: teksti i nxënësit, peshore të thjeshtë, kandar, gurë peshe, trupa të ndryshëm, fruta, perime.<br />
Fazat e strukturës Metodat mësimore Veprimtaritë e nxënësve<br />
Evokimi Tryeza rrethore Zhvillim fjalori<br />
Realizimi i kuptimit Veprimtari praktike (matje) Ndërtimi i shprehive studimore<br />
Reflektimi Lojëra Të nxënët bashkëpunues<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Evokimi (Tryeza rrethore)<br />
Nxënësit të ulur në grupe (edhe nëse nuk janë në grupe, mund të kthehen nga shoku prapa, duke<br />
formuar grupe 4-she), do të shkruajnë nga një fjali që ka lidhje me fjalën peshore. Të gjitha fjalitë do<br />
të shkruhen me ngjyra të ndryshme. Nxënësit plotësojnë idenë e nisur nga shoku. Lexohen fjalitë që<br />
kanë shkruar.<br />
Kujtesë: Gjatë kësaj ore mësimi duhet pasur kujdes në përdorimin e fjalës masë që ngatërrohet<br />
shpesh me fjalën peshë. Pesha është forcë. Masa është sasia e lëndës së trupit.<br />
Realizimi i kuptimit<br />
Lexohet hyrja e mësimit. Pyeten nxënësit për masën e trupit të tyre. - A keni të gjithë masë të njëjtë?<br />
Diskutohen figurat e librit. Emërtohet çdo lloj peshoreje. U shpjegohet nxënësve parimi i saj që<br />
mbështetet në parimin e llozit me pikë mbështetëse në mes. Theksohet, që të matim me peshore, duhet<br />
22