22.11.2014 Views

Udhëzues për mësuesin “Dituri natyre 3” - Albas

Udhëzues për mësuesin “Dituri natyre 3” - Albas

Udhëzues për mësuesin “Dituri natyre 3” - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër mësuesi për tekstin “Dituri <strong>natyre</strong> 3”<br />

Nxënësit i tregojnë njëri-tjetrit materialet që kanë sjellë (foto që tregojnë lëvizje) dhe shpjegojnë<br />

shkakun e lëvizjes së secilit.<br />

Punohet ushtrimi 1 dhe 2 te Fletorja e punës dhe diskutohen përfundimet.<br />

Reflektimi<br />

Punë e pavarur në fletore. Punohen ushtrimet 1, 2 të tekstit. Ushtrimet paraqiten me organizues grafik:<br />

Shkak – pasojë.<br />

Ushtrimi 1<br />

Forcë fizike shtytëse lëviz karroca me foshnjën forca e muskujve lëviz biçikleta<br />

Forca e muskujve lëviz kali<br />

Forca e motorit lëviz motoçikleta forca e erës lëviz anija me vela<br />

Ushtrimi 2<br />

Helika e ventilatorit<br />

grirësja e perimeve<br />

makina qepëse Me ndihmën e motorit lëviz (rrotullohet) makina larëse<br />

(rrotullohet) soba me mikrovalë<br />

lodrat e fëmijëve<br />

Kontrollohen punët e nxënësve.<br />

Vlerësohen nxënësit me notë<br />

Detyrë shtëpie jepet vazhdimi i Fletës së punës.<br />

=========================================<br />

Mësimi 3.3<br />

Tema: Ku lëvizin më lehtë dhe<br />

më shpejtë<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

1. Të përshkruajë lëvizjen e disa trupave me shpejtësi të ndryshme.<br />

2. Të tregojë dy-tre faktorë që shpejtojnë ose ngadalësojnë lëvizjen.<br />

3. Të vrojtojë varësinë midis lëvizjes dhe fërkimit.<br />

Fjalë kyç:<br />

Mjetet:<br />

fërkim, sipërfaqe e lëmuar, sipërfaqe e ashpër<br />

teksti i nxënësit, foto dhe kuriozitete të trupave që lëvizin shumë shpejt<br />

Fazat e strukturës Metodat mësimore Veprimtaritë e nxënësve<br />

Evokimi kllaster zhvillim fjalori<br />

Realizimi i kuptimit rishikim në dyshe të nxënët në bashkëpunim<br />

Reflektimi pyetje- përgjigje diskutim idesh<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi<br />

Plotësohet kllasteri. Klasa ndahet në tri grupe dhe secili grup plotëson përkatësisht trupat që<br />

lëvizin në ujë, në ajër dhe në tokë.<br />

36

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!