homework_remembering_te_grade_4-1zwawpi
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
2-8
Name
Date
Subtract. Then use addition to check the subtraction.
Show your work.
1. 6,459 - 921 =
5,538
2. 5,603 - 3,284 = 2,319
Check:
5,538 + 921 = 6,459 2,319 + 3,284 = 5,603
Check:
3. 7,863 - 2,734 =
5,129
4. 9,582 - 1,447 =
8,135
Check:
5,129 + 2,734 = 7,863 8,135 + 1,447 = 9,582
Check:
Use the Algebraic Notation Method to solve each problem.
Complete the steps.
5. 4 ⋅
372
93 6. 3 ⋅ 78
234
93 = 90
+
3 70 +
78 =
8
4
3
4 ⋅ 93 = 4 ⋅ (90 + 3)
= 360 + 12
= 372
7. Stretch Your Thinking Xander says that the Place Value
Sections Method, the Expanded Notation Method, and
the Algebraic Notation Method of multiplying a one-digit
number by a two-digit number are pretty much the same.
Do you agree or disagree? Explain. Answers will vary.
I agree. Even though the steps for recording the
multiplication look a little different with each method,
they all show partial products of the one-digit number
times the tens and ones of the two-digit number, then
the sum of partial products. All three methods also
relate to the same rectangular area model.
3 ⋅ 78 = 3 ⋅ (70 + 8)
= 210 + 24
= 234
© Houghton Mifflin Harcourt Publishing Company
44 UNIT 2 LESSON 8 Compare Methods of One-Digit by Two-Digit Multiplication