You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Kreu i parë<br />
Tema 1.1 Numrat thyesorë.<br />
Objektivat. Në fund të orës së mësimit nxënësi:<br />
- Të dijë të shkruajë thyesa të ndryshme,<br />
- Të dijë të përcaktojë numëruesin dhe emëruesin e thyesës,<br />
- Të dijë të përcaktojë njësinë thyesore,<br />
- Të dijë të përcaktojë thyesat dhjetore.<br />
Mjetet dhe baza materiale:<br />
- Libri i nxënësit<br />
- Libri me ushtrime për nxënësin<br />
- Tabelë me figura për të nxjerrë kuptimin e thyesës.<br />
Metodat që do të përdoren:<br />
-Kllaster<br />
- Diskutim<br />
- Punë individuale<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Mësuesi u drejtohet nxënësve:<br />
a) Shkruani dy numra natyrorë me dy shifra.<br />
b) Shkruani dy numra natyrorë me katër shifra, ku shifra e dhjetësheve të jetë zero dhe<br />
shifra e mijësheve të jetë dy.<br />
c) Shkruani me shifra numrat:<br />
- pesëqind e tridhjetë e dy,<br />
- katërqind e dy,<br />
- dyzet e pesë milionë e tridhjetë e dy mijë e pesë.<br />
Nëse nga nxënësi që ngrihet në dërrasë përgjigjet janë të gabuara, mësuesi kërkon<br />
përgjigje nga nxënësit e tjerë.<br />
- Mbasi ka mbaruar punën përgatitore, mësuesi fillon temën e re. Fillon me radhë<br />
shembujt.<br />
Për shembullin 1 mësuesi u tregon disa lapsa dhe kërkon nga nxënësit ta japin sasinë me numër.<br />
Për shembullin 2 mësuesi merr një mollë (ose ndonjë objekt tjetër) dhe e ndan në dy<br />
pjesë të barabarta dhe kërkon nga nxënësit se e sata pjesë e mollës është një prej pjesëve.<br />
Përgjigjja e saktë do të jetë një e dyta. Mësuesi u drejtohet nxënësve: Ky numër që<br />
shprehu sasinë e mësipërme nuk është numër natyror.<br />
Për shembullin 3, do të përdorë tabelën e përgatitur. Në tabelë, mësuesi shprehet:<br />
Drejtkëndëshat i kemi ndarë në tri pjesë. Në figurën e parë nga dy ndarje kemi ngjyrosur<br />
një, në të dytën nga tri ndarje kemi ngjyrosur dy dhe në të tretën përsëri nga tri ndarje<br />
kemi ngjyrosur një. Këto sasi, thekson mësuesi, nuk mund t’i shprehim me numra natyrorë,<br />
prandaj lind nevoja e futjes së kuptimit të një numri tjetër.<br />
- Në këtë moment mësuesi jep përkufizimin e thyesës:<br />
- quhet numër thyesor ose shkurt thyesë. Mësuesi duhet të theksojë se do të<br />
përdoret shkurt thyesë.<br />
12