You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
punohet 2(d), 3(c), 4(c) dhe 5(c).<br />
- Pasi jep dhe detyrat e shtëpisë, që mund të jenë 2(a, b), 3(a, b), 4(a, b) dhe 5(a), bën<br />
përforcimin teorik duke kërkuar të formulojnë rregullin e shumëzimit dhe thjeshtimit për<br />
të fituar thyesa të barabarta.<br />
- Rekomandon dhe ushtrime me dëshirë në librin e ushtrimeve.<br />
Tema 1.4 Kriteret që një numër të plotpjesëtohet me 2, 3, 4, 5<br />
Objektivat. Në fund të orës së mësimit nxënësi:<br />
- Të dijë se cili është ndryshimi ndërmjet pjesëtimit dhe plotpjesëtimit.<br />
- Të dallojë numrat e thjeshtë.<br />
- Të dijë kriteret që një numër të plotpjesëtohet me 2, 3, 4, 5.<br />
Mjetet dhe baza materiale:<br />
- Libri i nxënësit<br />
- Libri me ushtrime për nxënësin<br />
Metodat që do të përdoren.<br />
- Problemore<br />
- Diskutimit<br />
- Punë individuale<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
- Mësuesi zhvillon punën përgatitore duke iu drejtuar nxënësve:<br />
- Pjesëtoni numri 8 me 2. Ka mbetje gjatë pjesëtimit? Pjesëtoni numrin 24 me 5.<br />
Ka mbetje?<br />
Përgjigjet janë jo dhe po për të dytën. Mësuesi këtu jep përkufizimin që ka në tekst se<br />
kur pjesëtimi quhet plotpjesëtim. Po këtu jepet se kur një numër a është shumëfish i një<br />
numri b duke zhvilluar shembullin 1. Kurse, duke zhvilluar shembullin 2, jep kuptimin e<br />
numrave të thjeshtë ose primë.<br />
Kriteri që një numër të plotpjesëtohet ose jo me 3 duhet të nxirren nëpërmjet shembullit<br />
3 (a, b) (nuk duhet shënuar shembulli 4 b, sepse b i takon 3).<br />
Kurse me punë të pavarur të nxënësve, nxirret kriteri që një numër plotpjesëtohet ose<br />
jo me 4, duke zhvilluat ushtrimet 1 dhe 2.<br />
Për të nxerrë kriterin se një numër të plotpjesëtohet ose jo me 5 mësuesi punon me nxënësit<br />
ushtrimet 3, 4 dhe 5.<br />
Mbas përfundimit të çdo ushtrimi mësuesi duhet të theksojë se çfarë treguam, jo të<br />
thotë se vërtetuam, sepse vërtetimi bëhet për rastin e përgjithshëm.<br />
- Nga ushtrimet që janë në fund të temës, mësuesi punon me nxënësit ushtrimet 1, 2, 3, 4<br />
(për secilin ushtrim zgjidhet e treta).<br />
Mbasi ka përfunduar dhe këto, mësuesi duhet t’i kthehet shënimit, të cilin e sqaron, por<br />
duhet të theksojë se nuk është i detyruar. Nxënësit me rezultate shumë të larta duhet të<br />
dinë kriteret e plotpjesëtimit me 9, 25 dhe 11.<br />
Përforcon mësimin duke kërkuar nga nxënësit të japin kuptimin e plotpjesëtueshmërisë<br />
së numrave primë, kriteret e plotpjesëtueshmërisë me 2, 3, 4, 5.<br />
Si detyra shtëpie mund të jepen ushtrimet 1, 2, 3 dhe 4 (të parën dhe të dytën e çdo<br />
ushtrimi). Si punë të diferencuar, ushtrimin 5. Për punë të pavarur të shihen ushtrimet e<br />
faqes 8, te libri i ushtrimeve.<br />
16