Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Zhvillimi i mësimit.<br />
Vërtet që në punën përgatitore nuk ka pyetje por përderisa thuhet se është trajtuar rregulla<br />
e mbledhjes dhe e zbritjes, mund të drejtohen pyetjet: Si mblidhen thyesat? Si zbriten thyesat?<br />
Nëse për dy veprimet e mbledhjes dhe zbritjes u përdor një tabelë për konkretizim,<br />
për shumëzimin dhe pjesëtimin mësuesi duhet të formulojë rregullat e dhëna në tekst pa<br />
debatuar me klasën.<br />
Në këtë orë mësimi ka vërtet tetë shembuj të zgjidhur, por mendoj se 1, 2, 3 dhe 4 janë shumë<br />
të thjeshtë. Kështu që 1 dhe 2 do t’i punojë mësuesi, kurse ushtrimin 3 një nxënës në dërrasë.<br />
Pasi jepet përkufizimi i thyesave të anasjella, mësuesi i drejtohet klasës për të punuar<br />
ushtrimin: Gjej të anasjellat e çdo thyese. Të punohet frontalisht.<br />
Pavarësisht se në tekst është vërtetuar se prodhimi i dy thyesave të anasjella është 1,<br />
mund të ngrihet një nxënës për ta vërtetuar.<br />
Pasi mësuesi zgjidh dhe shembullin 4, tërheq vëmendjen e nxënësve për shembullin 5,<br />
duke kërkuar nga ata se si shkruhet në formë thyese numri 4. Pastaj vazhdohet si te<br />
shembulli 3. Për shembujt 6, 7 dhe 8 në fillim ka rëndësi sqarimi i formulave 3, 4 dhe 5.<br />
Kur mësuesi të jetë bindur se ato janë kuptuar, të kalohet në zgjidhjen e shembujve.<br />
Mësuesi duhet ta ketë planifikuar mirë orën e mësimit që, në momentin e përfundimit të<br />
orës së mësimit, të ketë përfunduar shembujt dhe të mos i ngelet kohë e lirë. Nëse i<br />
ngelet kohë, duhet të sqarojë edhe një herë formulat e tabelës.<br />
Për detyrë shtëpie të jepen ushtrimet 1 dhe 2.<br />
Për punë të pavarur të shikohen ushtrimet në faqen 15 te libri i ushtrimeve.<br />
1.14 - 1.15 - 1.16 Ushtrime<br />
Të tri temat do të trajtohen njëlloj.<br />
Objektivat:<br />
- Të përforcohen veprimet e mbledhjes, zbritjes, shumëzimit dhe pjesëtimit të thyesave.<br />
- Të rikujtohet kthimi i thyesave në emërues të njëjtë.<br />
- Të kryhet thjeshtimi i thyesave jo me çfarëdo pjesëtues të emëruesit dhe<br />
numëruesit, por me PMP për të cilën do të marrim një thyesë të pathjeshtueshme.<br />
Mjetet dhe baza materiale:<br />
- Libri i nxënësit<br />
- Libri me ushtrime për nxënësin<br />
- Tabela që u përdor në mësimin 1.13.<br />
Metodat që do të përdoren:<br />
- Metoda e punës individuale<br />
- Puna me grupe (për ushtrimet me<br />
alternative)<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Për 1.14 do të punohen deri te ushtrimi 6.<br />
Mësuesi ngre në dërrasë një nxënës për të punuar 1(a).<br />
Të kryet veprimi<br />
. Nxënësi të lihet i lirë për ta punuar.<br />
Nxënësi nuk kryen thjeshtime në fillim, por zbaton vetinë e shumëzimit të dy thyesave,<br />
28