You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
1.17. Gjetja e pjesës kur jepet e tëra dhe gjetja e të tërës kur jepet pjesa.<br />
Objektivat. Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të dijë:<br />
- Si veprohet për gjetjen e pjesës kur jepet e tëra.<br />
- Si veprohet për gjetjen e të tërës kur jepet pjesa.<br />
Mjetet dhe baza materiale:<br />
Metodat që do të përdoren:<br />
- Libri i nxënësit<br />
- Problemore<br />
- Libri me ushtrime për nxënësin<br />
- Diskutimit<br />
- Një tabelë ku të jetë ndërtuar një drejtkëndësh<br />
i ndarë në tre drejtkëndësha të barabartë me një<br />
të ngjyrosur dhe një drejtkëndësh tjetër me dy drejtkëndësha të ngjyrosur.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Mësuesi vendos në dërrasë tabelën ku ka të ndërtuar dy drejtkëndësha të ndarë secilin<br />
në tri pjesë të barabarta. Te njëra ka ngjyrosur një ndarje dhe te tjetra dy ndarje. Me anën<br />
e kësaj tabele mësuesi do të zhvillojë punën përgatitore. Për drejtkëndëshin e parë mësuesi<br />
drejton pyetjen: Në sa pjesë është ndarë drejtkëndëshi? Përgjigjja do të jetë tri.<br />
Pastaj pyet përsëri: Sa drejtkëndësha të vegjël kemi ngjyrosur? Përgjigjja: një.<br />
Pra, çfarë përfaqëson një e treta? Nxënësit të lihen të lirë në përgjigje deri sa të merret<br />
përgjigja e saktë. Nga tri pjesë kemi marrë një. Por mësuesi sqaron se tre pjesë bëjnë të<br />
tërën, pra nga e tëra ne kemi marrë një. Po kështu veprohet dhe për figurën e dytë. Ky<br />
arsyetim na çon në gjetjen e pjesës, kur jepet e tëra. Pra, kur është e konkretizuar ne<br />
gjejmë pjesën duke numëruar. Por si do të veprohet kur nuk e kemi të konkretizuar?<br />
Tani mësuesi shtron problemën: Klasa ka 30 nxënës, ne duhet që të marrim<br />
e klasës.<br />
Sa nxënës duhet të marrim? Duke u nisur nga kuptimi i thyesave ka mundësi që të kemi<br />
një përgjigje të saktë nga nxënësit. 30 e ndajmë në tri pjesë të barabarta dhe nga këto<br />
ndarje marrim dy pjesë. Nëse nuk merret kjo përgjigje nga nxënësit, e jep vetë mësuesi.<br />
I drejtohet klasës se çfarë kuptojmë me ndarje. Përgjigjje: duhet ta pjesëtojmë me tre 30.<br />
Pra 30: 3 = 10. Një ndarje ka 10 nxënës. Meqenëse ne duhet të marrim 2 kemi 2 . 10 =<br />
20 Përfundimisht 2/3 e 30 është 20.<br />
Tani me shumë kujdes kalojmë në rastin e përgjithshëm.<br />
Nëse e tëra është T, ne duam të gjejmë<br />
të saj. Rolin e treshit e luan b, të 2 e luan a duke<br />
pasur parasysh problemën e mësipërme kemi e T = (T: b) . a Pra P = .<br />
T ose P = T .<br />
Ky ishte rasti kur jepet e tëra dhe gjendet pjesa. Tani kemi pjesën të gjejmë të tërën:<br />
e T është 6, të gjejmë të tërën. Mësuesi shtron pyetjen sa<br />
e T duhet të marrim<br />
për të marrë të tërën? Këtë pyetje e drejton duke pasur për bazë figurën e parë në tabelë.<br />
Mendoj që përgjigja do të jetë 3. Atëherë për të gjetur të tërën duhet të gjejmë<br />
30<br />
e saj.