Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Mjetet dhe baza materiale:<br />
- Libri i nxënësit<br />
- Libri me ushtrime për nxënësin<br />
Metodat që do të përdoren:<br />
- Diskutimit<br />
- Punë individuale<br />
Zhvillimi i mësimit.<br />
Puna përgatitore do të rikujtojë veprimet me numrat natyrorë dhe thyesorë. Këtu duhet<br />
të këmbëngulet se si do të veprohet dhe çfarë numri del nga diferenca 7 – 11.<br />
Formulimet e vendosura në kuadrat me shigjetë duhet të përvetësohen shumë mirë nga<br />
nxënësit. Sqarimi i tyre nga mësuesi duhet bërë gjatë zgjidhjes së shembujve 1, 2 dhe 3.<br />
Këta shembuj duhet të sqarohen me atë saktësi si në tekst. Nxënësi vetëm do të dëgjojë<br />
dhe jo të shkruajnë gjatë zgjidhjes së shembujve.<br />
Po qëndrojmë pak te shembulli 3. Të kryhet zbritja (- 9) – ( + 5). Më lart është thënë se<br />
për të zbritur nga numri a numrin b do të mbledhim numrin a me të kundërtin e numrit b.<br />
I kundërti i numrit + 5 është – 5, mund të shkruajmë: (- 9) – (+5) = (- 9) + ( -5) = -14 (kemi<br />
mbledhur dy numra me shenjë të njëjtë). Rëndësi, por dhe vështirësi, paraqet kalimi nga<br />
(- 9) – (+5) te (- 9) + ( -5) kjo duhet sqaruar me atë që u tha pak më lart se i kundërti i<br />
+5 është – 5 dhe se si zbritja kthehet në mbledhje. Shembulli 4 dhe 5, të veçantë kanë<br />
se duhet të rikujtojmë mbledhjen e thyesave dhe të numrave dhjetorë, e cila u dha dhe në<br />
punën përgatitore. Me shembujt 7 dhe 8 sqarohet mirë shumëzimi dhe pjesëtimi i numrave<br />
me shenjë. Nëpërmjet ushtrimeve nxënësit vihen në punë të pavarur. Gjatë kësaj kohe<br />
mësuesi kalon bankë më bankë për të kontrolluar punën e çdo nxënësi.<br />
Për përforcim kërkon rregullat e veprimeve me numrat me shenjë.<br />
Detyra shtëpie jepen 1, 2(b, c), 3(b) dhe 4 faqe 52.<br />
Mësuesi udhëzon nxënësit që të shohin ushtrimet e faqes 27 në librin e ushtrimeve.<br />
1.35 Ushtrime<br />
Objektivat. Në fund të orës së mësimit nxënësi:<br />
- Të jetë në gjendje të kryejë veprimet e mbledhjes, zbritjes, shumëzimit dhe<br />
pjesëtimit, me numrat e plotë, thyesorë dhe dhjetorë.<br />
Mjetet dhe baza materiale:<br />
- Libri i nxënësit<br />
- Libri me ushtrime për nxënësin<br />
Metodat që do të përdoren:<br />
- Diskutimit<br />
- Punë individuale<br />
46<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Duhet të punohet me shumë kujdes, sepse nga përvetësimi i kryerjes së veprimeve me<br />
numrat me shenjë do të mund të punohet me lehtësi në shprehjet numerike dhe shkronjore.<br />
Para se të fillohet me ushtrimet duhet të kërkohet nga nxënësit që të formulojnë rregullat<br />
për veprimet me numra me shenjë.<br />
Mendoj që mësuesi ushtrimin 1(a) ta zhvillojë frontalisht. Zhvillon vetë 1(b të dytin),<br />
1(c të tretin). Mbasi ka punuar në dërrasë këto ushtrime vë klasën në punë me ushtrimet<br />
1(b të parin) , 1(c të dytin) dhe 1(d të tretin).<br />
Për ushtrimet e tjera kam mendimin se duhet të punohen nga nxënësit në dërrasë me<br />
ndihmën e mësuesit. Mendoj të zgjidhen këto ushtrime: 2(b, d), 3(b, c) dhe 4(c).