You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
1.23 Numrat dhjetorë (vazhdim)<br />
Objektivat. Në fund të orës së mësimit nxënësi:<br />
- Të kthejë në numra dhjetorë thyesat e çfarëdoshme.<br />
Mjetet dhe baza materiale:<br />
- Libri i nxënësit<br />
- Libri me ushtrime për nxënësin<br />
Metodat që do të përdoren:<br />
- Diskutimit<br />
- Punë individuale<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
E veçanta e kësaj teme është se duhet kryer pjesëtimi i dy numrave natyrorë.<br />
Në punë përgatitore mësuesi duhet të theksojë se deri tani ne dimë të kthejmë thyesat<br />
dhjetore në numra dhjetorë dhe kërkon nga nxënësit të japin përgjigje për ushtrimin 2 që<br />
e kishin detyrë shtëpie. Mbas saj mësuesi zhvillon shembujt 1, 2 dhe 3, por me shumë<br />
kujdes dhe jo duke shpejtuar, sidomos në vendosjen e presjes te herësi.<br />
Mësuesi duhet të theksojë se nëse gjatë pjesëtimit kemi mbetje, te herësi vendosim<br />
presjen dhe te mbetja vendosim 0 në të djathtë.<br />
Nëse përsëri nga pjesëtimi kemi mbetje te kjo mbetje, vendosim përsëri 0, kurse te<br />
herësi nuk bëjmë asnjë ndryshim, kujdes se mund të mendohet se duhet vendosur<br />
përsëri presje. Ky veprim vazhdohet, por në klasën e gjashtë do të mjaftohemi me dy<br />
shifra mbas presjes.<br />
Mirë është që mbasi të ketë kryer pjesëtimin, të gjendet pjesa e plotë dhe pjesa<br />
dhjetore.Në dërrasë zhvillon nga ushtrimi 1 të parën dhe të dytën, jo njëkohësisht, por të<br />
zhvillohen një nga një nga nxënësit. Nxënësit e tjerë jo vetëm që duhet t’i ndjekin, por dhe<br />
t’i punojnë në fletore. Mbasi janë zhvilluar dy të parat, mësuesi ndan klasën në dy grupe,<br />
njërit i jep të punojë ushtrimet: nga 1 të tretën dhe tjetrit të katërtën. Mësuesi gjatë punës<br />
së pavarur kalon bankë më bankë për të parë punën e gjithsecilit. Nëse ka kohë, ngre në<br />
dërrasë një përfaqësues nga çdo grup.<br />
Para se të japë detyrat e shtëpisë mësuesi kërkon rregullin e pjesëtimit dhe të vendosjes<br />
së presjes te herësi.<br />
Për detyra shtëpie jepen ushtrimet 3, 4 dhe për të mos harruar kthimin e thyesave<br />
dhjetore në numra dhjetorë, jepet dhe ushtrimi 1. Për punë të mëtejshme rekomandon<br />
ushtrimet e faqes 22 te libri i ushtrimeve.<br />
1.24 Krahasimi i numrave dhjetorë<br />
Objektivat. Në fund të orës së mësimit nxënësi:<br />
- Të fitojë aftësi për të krahasuar numrat dhjetorë.<br />
- Të mësojë se si bëhet rrumbullakimi i numrave dhjetorë deri në të dhjetën.<br />
Mjetet dhe baza materiale:<br />
- Libri i nxënësit<br />
- Libri me ushtrime për nxënësin<br />
Metodat që do të përdoren:<br />
- Diskutimit<br />
- Punë individuale<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Në punën përgatitore paraqiten dy momente të cilave duhet t’u kushtohet e njëjta rëndësi.<br />
Për krahasimin e thyesave mjafton që nxënësi të japë rregullin për të dyja rastet. Mundet<br />
36