You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Tema 1.2 Ushtrime<br />
Objektivat. Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet:<br />
- Të ketë fituar shprehi në përcaktimin e njësive thyesore.<br />
- Të përcaktojnë një thyesë në situata jo standarde (si te ushtrimi 5).<br />
Mjetet dhe baza materiale:<br />
- Libri i nxënësit<br />
- Libri me ushtrime për nxënësin<br />
- Vizore për ndërtim figurash.<br />
Metodat që do të përdoren:<br />
- Diskutimit<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Mësuesi u drejton nxënësve këto pyetje:<br />
- Cili quhet numër thyesor? Shkruani dy thyesa.<br />
- Cila quhet njësi thyesore? Shkruani dy njësi thyesore.<br />
- Cilat quhen thyesa dhjetore? Shkruani dy thyesa dhjetore.<br />
- Mund të shkruani 2 si thyesë? Nëse po, shkruajeni.<br />
Mësuesi zhvillon me klasën ushtrimin 4 dhe 5. Këto ushtrime të zhvillohen nga çdo<br />
nxënës në fletore. Pastaj mësuesi pyet: Cila nga këto është thyesë dhjetore? Po njësi<br />
thyesore është ndonjë prej tyre?<br />
- Mbasi të jetë bindur se ushtrimi është kuptuar, mësuesi kalon në ushtrimin 6. Ngrihen<br />
dy nxënës në dërrasë për të ndërtuar figurat.<br />
Mësuesi punon vetë në klasë ushtrimin 6(d), kurse c e punon në dërrasë një nxënës.<br />
Pasi bindet se është arritur ajo që ka planifikuar, jep detyrat e shtëpisë.<br />
Mendoj se duhet të jenë 1, 2, 6( b, e), 7(a, b), 8.<br />
Për ushtrimin 7 mësuesi jep udhëzim duke u kujtuar nxënësve pyetjet 1, 2, 3 në fillim të mësimit.<br />
Ushtrimi 9 u jepet nxënësve shumë të mirë. Mendoj që në fillim të mos u jepet udhëzim.<br />
Nëse orën e ardhshme nuk e kanë bërë, mund t’u jepet udhëzim.<br />
Gjithashtu u rekomandon për punë të pavarur, jo të detyruar, dhe ushtrimet e faqes 6,<br />
në librin e ushtrimeve.<br />
Tema 1.3 Thyesat e barabarta<br />
Objektivat. Në fund të orës së mësimit nxënësi:<br />
- Të dijë cilat quhen thyesa të barabarta.<br />
- Të fitojë thyesa të barabarta me anë të rregullit të shumëzimit.<br />
- Të fitohen thyesa të barabarta me anë të rregullit të pjesëtimit ose të thjeshtimit.<br />
Mjetet dhe baza materiale:<br />
- Libri i nxënësit<br />
- Libri me ushtrime për nxënësin<br />
- Tabelë ku të jenë vizatuar figurat 1, 2 dhe 3.<br />
Metodat që do të<br />
përdoren:- - Problemore<br />
- Diskutimit<br />
- Puna individuale<br />
14<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
- Mësuesi zhvillon punën përgatitore. U kërkon nxënësve të shkruajnë në fletore thyesën<br />
me emërues dy dhe numërues një, thyesën me emërues katër dhe numërues dy, thyesën<br />
me emërues tetë dhe numërues katër.