Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
kanë përfunduar, mësuesi duhet të preferojë nxënësit e dobët për të punuar në dërrasë<br />
dhe nëse ai mund ta ketë punuar me gabime. Këto gabime duhen korrigjuar nga klasa.<br />
Në të njëjtën mënyrë veprohet dhe për ushtrimet 2. Kujdes të tregohet te pika e dytë dhe<br />
e tretë e këtij ushtrimi për të cilat duhet të kihet parasysh shënimi që është në tekst.<br />
Në fund të mësimit kërkohet nga klasa që të lexohet nga nxënës të veçantë rregulli i<br />
mbledhjes dhe zbritjes së numrave dhjetorë.<br />
Mendoj që detyrë shtëpie të jepen të gjitha ushtrimet. Për punë të mëtejshme<br />
rekomandohen ushtrimet e faqes 23 në librin e ushtrimeve.<br />
1.26 Shumëzimi dhe pjesëtimi i numrave dhjetorë me një numër natyror<br />
Objektivat. Në fund të orës së mësimit nxënësi:<br />
- Të dijë rregullën e shumëzimit dhe pjesëtimit të numrave dhjetorë.<br />
- Të dijë si veprohet nëse pjesëtimi del me mbetje kur herësi është me dy shifra mbas presjes.<br />
- Të dijë të kthejë një numër dhjetor në një numër thyesor.<br />
- Të dijë rregullat e shumëzimit dhe pjesëtimit me dhjetë dhe fuqi të dhjetës.<br />
Mjetet dhe baza materiale:<br />
- Libri i nxënësit<br />
- Libri me ushtrime për nxënësin<br />
Metodat që do të përdoren:<br />
- Diskutimit<br />
- Punë individuale<br />
38<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Që në fillim mund të them se mësuesi duke parë nivelin e klasës këtë temë mund ta<br />
ndajë në dy orë mësimi, ora e parë deri te rastet e veçanta dhe ora e dytë rastet e veçanta.<br />
Në punën përgatitore nxënësi do të rikujtojë veprimin e shumëzimit dhe pjesëtimit me<br />
numrat e plotë dhe me thyesat. Veprimet me thyesat jepen për rikujtim, kurse veprimet<br />
me numrat natyrorë ndihmojnë në kryerjen e veprimeve të shumëzimit dhe pjesëtimit me<br />
numrat dhjetorë. Prandaj përqendrimi në punën përgatitore duhet të jetë te shumëzimi<br />
dhe pjesëtimi i numrave natyrorë. Veprimet duhet të bëhen në kolonë.<br />
Të shumëzohen numrat 125 . 24.<br />
125<br />
.<br />
24<br />
500<br />
250<br />
3000<br />
Të pjesëtohen numrat 48 me 6. 48: 6 = 8<br />
Mësuesi mund të marrë dhe një rast tjetër të pjesëtimit të një numri tre shifror me një<br />
numër një shifror. Konkretisht: të pjesëtohet numri 564 me 4.<br />
564 : 4 = 141<br />
- 4<br />
16<br />
- 16<br />
4<br />
- 4<br />
0