22.11.2014 Views

Matematika 6 - Albas

Matematika 6 - Albas

Matematika 6 - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Të gjitha këto duhet t’i vërë në dukje dhe gjatë punimit të shembujve 1 dhe 2.<br />

E veçanta te shembujt 3 dhe 4 është se kemi kllapa dhe tek ato duhet të zbatohet me rigorozitet<br />

rregulli i radhës së veprimeve (b). Mendoj që shembullit 4 duhet t’i kushtohet më shumë kujdes.<br />

Për të parë përvetësimin e mësimit mësuesi vë në punë klasën me ushtrimin 1.<br />

Mbasi kanë përfunduar ushtrimet, mësuesi i drejton nxënësit në libër te rregulla. Cakton<br />

një nxënës për ta lexuar. Pastaj kërkon që të thuhet rregulla nga disa nxënës. Porosit<br />

nxënësit që rregulla dhe ajo që jepet te rubrika Kujdes të mësohet përmendsh.<br />

Detyra shtëpie. 1 (a,d, e, h, j) faqe 55. Mësuesi udhëzon nxënësit që të shohin ushtrimet<br />

e faqes 29 në librin e ushtrimeve.<br />

1.37. Ushtrime<br />

Objektivat. Në fund të orës së mësimit nxënësit:<br />

- Të përforcojnë rregullat e radhës së veprimeve në shprehjet numerike me dhe pa kllapa.<br />

- Të gjejnë vlerat e shprehjeve numerike me kombinim kllapash.<br />

Mjetet dhe baza materiale:<br />

- Libri i nxënësit<br />

- Libri me ushtrime për nxënësin<br />

Metodat që do të përdoren:<br />

- Diskutimit<br />

- Punë individuale<br />

48<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Nëse nxënësit do të jenë në gjendje të përvetësojnë këto ushtrime, ata do ta kenë<br />

shumë më të lehtë për të zgjidhur ushtrime më të vështira.<br />

Mësuesi para se të fillojë shembujt duhet të përsërisë rregullat për radhën e veprimeve<br />

në shprehjet numerike. Nxënësit e kanë më lehtë të kryejnë veprimin kur kemi<br />

-2 . ( -3) = 6 se sa në rastin kur kemi: - ( -5) = 5. Prandaj duhet të tërhiqet vëmendja e<br />

nxënësve te: KUJDES që është në mësimin 1.36.<br />

E veçanta e shembullit 1 është radha e veprimeve në një shprehje pa kllapa. Prandaj<br />

mësuesi këtu duhet të këmbëngulë. Nëse shprehja është pa kllapa, pavarësisht nga<br />

renditja e veprimeve, radha e veprimeve është:<br />

a) në fillim kryhet shumëzimi ose pjesëtimi (cili është më parë).<br />

b) pastaj kryhet mbledhja ose zbritja (cila është më parë).<br />

Para se të kalohet në shembullin 1 mësuesi për të sqaruar a merr këtë ushtrim:<br />

Të kryhen veprimet: 10 . 5: 2<br />

10 . 5:2 = 50 : 2 = 25 Kujdes, po të ishte pjesëtimi, më parë do të kryhej ai.<br />

Për të sqaruar b merr ushtrimin:<br />

Të kryhen veprimet: 4 – 5 + 7<br />

4 – 5 + 7 = - 1 + 7 = 6. Kujdes po të ishte<br />

mbledhja, e para do të kryhej ajo.<br />

Mbas tyre mësuesi zhvillon shembullin 1.<br />

Po kështu nga mësuesi duhet zgjidhur shembulli 2, i cili të veçantë nga shembulli 1 ka shprehjen<br />

numerike me kllapa. Mësuesi nuk duhet të anashkalojë çdo kalim në zgjidhjen e ushtrimit.<br />

Mbasi ka përfunduar shembujt, mësuesi vë në punë klasën me ushtrimet a), b) dhe c)<br />

të parën. Nxënësve të mirë u jep të punojnë ushtrimin f) të tretën. Gjatë punës së pavarur<br />

mësuesi kalon bankë më bankë dhe kontrollon punën e secilit nxënës duke dhënë dhe

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!