BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>770</strong><br />
20<br />
20<br />
Erik Henningsen, f. København 1855, d. sst. 1930<br />
"Morgenturen". Sign. Erik Henningsen 1907.<br />
Olie på lærred. 66 x 83.<br />
Udstillet: Charlottenborg 1908 nr. 195.<br />
På bagsiden desuden en etiket fra Foreningen for National<br />
Kunst.<br />
DKK 100.000-150.000 / € 13.000-20.000<br />
23