48<br />
Michael Ancher, f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927<br />
Ankeret repareres en sommerdag på Skagen<br />
Strand. I baggrunden kvinder og børn. Sign. M.<br />
A. Olie på lærred. 38 x 55.<br />
DKK 80.000-120.000 / € 11.000-16.000<br />
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>770</strong><br />
48<br />
49<br />
Strandparti fra Skagen. Sign. M. A.<br />
Olie på lærred. 22 x 31.<br />
Proveniens: Bryllupsgave fra kunstneren til Anna Sophie<br />
Kurtz, født Møller.<br />
DKK 40.000-60.000 / € 5.400-8.000<br />
49<br />
41