28.07.2013 Views

auCtion 770 - Bruun Rasmussen

auCtion 770 - Bruun Rasmussen

auCtion 770 - Bruun Rasmussen

48<br />

Michael Ancher, f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927<br />

Ankeret repareres en sommerdag på Skagen<br />

Strand. I baggrunden kvinder og børn. Sign. M.<br />

A. Olie på lærred. 38 x 55.<br />

DKK 80.000-120.000 / € 11.000-16.000<br />

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>770</strong><br />

48<br />

49<br />

Strandparti fra Skagen. Sign. M. A.<br />

Olie på lærred. 22 x 31.<br />

Proveniens: Bryllupsgave fra kunstneren til Anna Sophie<br />

Kurtz, født Møller.<br />

DKK 40.000-60.000 / € 5.400-8.000<br />

49<br />

41