28.07.2013 Views

auCtion 770 - Bruun Rasmussen

auCtion 770 - Bruun Rasmussen

auCtion 770 - Bruun Rasmussen

98<br />

98<br />

99<br />

98<br />

Ubekendt maler, 19. årh.<br />

To partier fra Rom. Colosseum<br />

samt Roms bymur set fra campagnen.<br />

Begge betegnet C. H.<br />

Roma 18.... den ene desuden<br />

utydeligt betegnet J. G. S. W.<br />

1843. Begge olie på papir monteret<br />

på pap.<br />

Lysmål hver ca.12,5 x 20. (2).<br />

DKK 20.000-30.000<br />

€ 2.700-4.000<br />

99<br />

Camille Corot, stil/style of, 19. årh.<br />

Romerske tempelruiner. Betegnet<br />

Corot. Olie på malepap.<br />

28 x 40. DKK 25.000 / € 3.400<br />

100<br />

Alessandro La Volpe<br />

f. ved Lucera omk. 1820, d. Rom 1887 eller 1893<br />

Et hyrdepar ved ruinerne i Pæstum.<br />

Sign. A. La Volpe og utydelig<br />

datering. Olie på lærred.<br />

77 x 139. DKK 100.000-150.000<br />

€ 13.000-20.000<br />

101<br />

Alessandro La Volpe<br />

Parti fra Napolibugten, i baggrunden<br />

Vesuv. Sign. A. La Volpe<br />

samt utydelig datering Avrile?<br />

75. Olie på lærred. 25 x 39.<br />

DKK 10.000-15.000<br />

€ 1.300-2.00<br />

78 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>770</strong>