98<br />
98<br />
99<br />
98<br />
Ubekendt maler, 19. årh.<br />
To partier fra Rom. Colosseum<br />
samt Roms bymur set fra campagnen.<br />
Begge betegnet C. H.<br />
Roma 18.... den ene desuden<br />
utydeligt betegnet J. G. S. W.<br />
1843. Begge olie på papir monteret<br />
på pap.<br />
Lysmål hver ca.12,5 x 20. (2).<br />
DKK 20.000-30.000<br />
€ 2.700-4.000<br />
99<br />
Camille Corot, stil/style of, 19. årh.<br />
Romerske tempelruiner. Betegnet<br />
Corot. Olie på malepap.<br />
28 x 40. DKK 25.000 / € 3.400<br />
100<br />
Alessandro La Volpe<br />
f. ved Lucera omk. 1820, d. Rom 1887 eller 1893<br />
Et hyrdepar ved ruinerne i Pæstum.<br />
Sign. A. La Volpe og utydelig<br />
datering. Olie på lærred.<br />
77 x 139. DKK 100.000-150.000<br />
€ 13.000-20.000<br />
101<br />
Alessandro La Volpe<br />
Parti fra Napolibugten, i baggrunden<br />
Vesuv. Sign. A. La Volpe<br />
samt utydelig datering Avrile?<br />
75. Olie på lærred. 25 x 39.<br />
DKK 10.000-15.000<br />
€ 1.300-2.00<br />
78 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>770</strong>